Oddział Psychogeriatryczny II (OPG II)
Informacje o oddziale
Telefon do jednostki: 12 65 24 409
e-mail: oddzial9b@babinski.pl
Telefon do pacjentów: 12 65 24 310
Kierownik Oddziału: lek. med. Elżbieta Krawiec – specjalista psychiatra
Pielęgniarka oddziałowa: mgr piel. Klaudia Brodzińska-Czepiel, specjalista pielęgniarstwa psychiatrycznego
Oddział OPG2 mieści się w budynku 102. Dysponuje 45 łóżkami dla pacjentów chorujących psychicznie, którzy ukończyli 60. rok życia.
Lekarze udzielają informacji na temat stanu zdrowia pacjentów od poniedziałku do piątku w godzinach 12.30-14.30, według indywidualnych harmonogramów.
Zespół
W oddziale pracuje interdyscyplinarny zespół specjalistów. Opiekę psychiatryczną sprawują lekarze specjaliści psychiatrii oraz rezydenci pod ich nadzorem. Część członków zespołu ukończyła studia podyplomowe z zakresu geriatrii i opieki długoterminowej, wszyscy dokształcają się z bieżącej wiedzy. O stan somatyczny pacjentów dba zatrudniony w oddziale lekarz specjalista chorób wewnętrznych,.
Opiekę pielęgniarską zapewniają specjalistki i specjaliści pielęgniarstwa psychiatrycznego, geriatrycznego oraz internistycznego. Kadrę pielęgniarską wspiera zespół opiekunów medycznych.
Terapię i wsparcie psychologiczne zapewnia zespół psychologów, w tym specjalista psychologii klinicznej.
W skład zespołu wchodzą również: terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta, pracownik socjalny, terapeuta duchowy.
Terapia
– Oferta medyczna dla pacjentów hospitalizowanych w oddziale:
Leczenie farmakologiczne psychoz, zaburzeń afektywnych, lękowych, zarówno endogennych jak również na podłożu organicznym. Diagnostyka otępień i występujących w ich przebiegu zaburzeń neuropsychicznych (depresja, psychoza, zaburzenia zachowania). W leczeniu uwzględniana jest występująca często wielochorobowość. Szczególna uwaga zwracana jest na wpływ schorzeń ogólnoustrojowych na przebieg, odpowiedź na leczenie i rokowanie w chorobach psychicznych.
W oddziale promowany jest zdrowy styl życia, czemu służy również edukacja pacjentów w zakresie zdrowego trybu życia, regularnej aktywności fizycznej oraz zdrowej diety.
– Oferta psychologiczna dla pacjentów hospitalizowanych w oddziale:
Terapia indywidualna dostosowana do potrzeb i możliwości pacjenta (psychoterapia wspierająca, psychoterapia podtrzymująca). Diagnoza zaburzeń funkcji poznawczych z wykorzystaniem aktualnie obowiązujących metod testowych (MMSE, CDT, MoCA, WAIS-R (PL), ACE-III, MINI ACE-III, TMT, BVRT, Test Fluencji Słownej, Test Matryc Ravena, Test Pamięci Słuchowej, Test Stroop’a, Próby Łuckiego).
Terapia grupowa. Psychoedukacja (indywidualna i grupowa). Trening funkcji poznawczych (indywidualny i grupowy).
– Zajęcia terapeutyczne oferowane pacjentom oddziału w ramach terapii zajęciowej:
Terapia zajęciowa: dziewiarstwo (szydełko, druty, haft, szycie). rękodzieło (decoupage, stroiki okolicznościowe, kartki, papierowa wiklina, makrama, origami), arteterapia ( collage, rysunek indywidualny, malowanki relaksacyjne), zajęcia integracyjne (klub filmowy, gry planszowe, łamigłówki, imprezy okolicznościowe), trening funkcji poznawczych ( ćwiczenia pamięci, orientacji, koncentracji). Społeczność terapeutyczna. Trening samodzielności (indywidualne wyjścia pacjentów na teren szpitala). Zajęcia rekreacyjne (grupowe wyjścia na spacery, do ogrodu, na zakupy, grill, gry zespołowe).
Ponadto w ramach oferty Centrum Terapii pacjenci korzystają z treningu umiejętności społecznych, muzykoterapii, hortiterapii oraz klubu filmowego.
– Pomoc oferowana przez pracownika socjalnego:
Współpraca z rodziną oraz różnymi instytucjami pomocowymi (ośrodki pomocy społecznej, środowiskowe domy samopomocy, zespoły leczenia środowiskowego). Diagnoza socjospołeczna i funkcjonalna pacjenta. Prowadzenie bieżących spraw socjalnych pacjenta oraz opieka powypisowa (powrót do środowiska, usługi z zakresu świadczeń domu pomocy społecznej czy zakładu opiekuńczo-leczniczego, wnioskowanie o świadczenia, opiekę po powrocie do miejsca zamieszkania).
Udzielanie porad pacjentom oraz ich rodzinom (porady z zakresu działalności instytucji pomocy społecznej, porady prawne dotyczące np. procedur związanych z ubezwłasnowolnieniem, umieszczeniem w DPS). Wyjazdy z pacjentem do miejsca zamieszkania. Prowadzenie w sądzie spraw związanych z umieszczeniem pacjenta w domu pomocy społecznej lub zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Załatwianie formalności związanych z uzyskaniem wszelkiego rodzaju świadczeń tj. renty czy emerytury, zasiłki, uzyskaniem stopnia niepełnosprawności itp.
Odwiedziny
Odwiedziny odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00 – 17:00 oraz w soboty, niedziele i święta w godzinach 10.00 – 12.00 i 13.00 – 17.00
Zwracamy się z prośbą by przekazywane na oddział rzeczy dla pacjentów były podpisywane ich imieniem i nazwiskiem.
UWAGA. Oddział nie jest jednostką pomocy społecznej, niedopuszczalne jest kierowanie chorego do Szpitala tylko z przyczyn socjalnych. Oddział nie jest również placówką opiekuńczą, co oznacza, że pobyt chorego powinien być uzasadniony jego stanem zdrowia i wskazaniami do hospitalizacji psychogeriatrycznej.