Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska-Południe
Kierownik Centrum
lek. Olga Demusz-Fordońska, specjalista psychiatra (e-mail: olga.fordonska@babinski.pl)
Z-ca Kierownika Centrum
mgr Katarzyna Wrona (e-mail: katarzyna.wrona@babinski.pl, tel. 12 65 24 377)
Kontakt:
Dane teleadresowe do Centrum:
Telefon 12 312-71-47 – czynny codziennie od poniedziałku do piątku (poza dniami ustawowo wolnymi od pracy) w godzinach 08:00 – 18:00
Telefon do Lekarza Dyżurnego Centrum (24h pomoc doraźna): 505-417-581
e-mail: czp@babinski.pl
ul. dr. Józefa Babińskiego 29, 30-393 Kraków
Siedziba:
- ul. dr. Józefa Babińskiego 29, 30-393 Kraków
- ul. Energetyków 16, 32-050 Skawina
- ul. Drogowców 6, 32-400 Myślenice
Nasze motto : „Pomagamy wrócić do codzienności”

Centrum od dnia 1 września 2020 r. jest realizatorem program pilotażowego Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, skierowanego do mieszkańców powiatu myślenickiego, gminy Mogilany, gminy miejsko-wiejskiej Skawina, gminy miejsko-wiejskiej Świątniki Górne
Celem pilotażu jest wprowadzenie środowiskowego modelu psychiatrycznej opieki zdrowotnej opartego na centrach zdrowia psychicznego (patrz -model pilotażu ).
Model pilotażu

Kto może szukać pomocy w naszym Centrum?
- Osoby pełnoletnie cierpiące na zaburzenia psychiczne, mieszkające na terenie, którym się Centrum opiekuje.
- Nasi Specjaliści czekają na pacjenta (w godzinach pracy) w jednym z dwóch Punktów Koordynacyjno-Zgłoszeniowych (Skawina/Myślenice).
- Nie obowiązują żadne skierowania.
- Nie trzeba zapowiadać swojego przyjścia ani się rejestrować wcześniej. Do Centrum można przyjść w każdej chwili (w godzinach jego pracy), szukając pomocy dla siebie lub dla bliskiej osoby, której stan budzi niepokój.
- Pacjent może przyjść sam lub z bliskimi, żeby czuć się raźniej. Jeśli się zgodzi, bliska osoba będzie przy nim podczas konsultacji. Pacjent porozmawia ze specjalistą i zostanie przeprowadzony wywiad, w tym z bliskimi.
- Po ustaleniu, co się dzieje, opracowany zostanie plan leczenia. Jeśli przypadek zostanie uznany za pilny, leczenie wystartuje nie później niż 72 godziny od konsultacji w Punkcie Koordynacyjno-Zgłoszeniowym. Będzie ułożone tak, żeby jak najlepiej odpowiadało potrzebom pacjenta i pasowało do problemów, z którymi się boryka.
Centrum nie udziela świadczeń opieki zdrowotnej dzieciom i młodzieży poniżej 18 r.ż. oraz osobom uzależnionym. W razie konieczności pracownicy Centrum wskażą odpowiednie placówki w których pacjenci (zwłaszcza osoby z uzależnieniem) będą mogli znaleźć odpowiednią pomoc i leczenie.
Centrum oferuje kompleksową pomoc psychiatryczną, psychologiczną i psychoterapeutyczną w trzech lokalizacjach:

Kompleksowa opieka psychiatryczna w naszym Centrum odbywa się w warunkach:
- ambulatoryjnych, realizowanych poprzez Poradnię Zdrowia Psychicznego Myślenice oraz Poradnię Zdrowia Psychicznego Skawina
- leczenia środowiskowego (domowego), realizowanych poprzez Zespół Leczenia Środowiskowego Myślenice oraz Zespół Leczenia Środowiskowego Skawina.
- dziennych, realizowanych poprzez Dzienny Oddział Psychiatryczny Myślenice oraz Dzienny Oddział Psychiatryczny Skawina
- stacjonarnych ( całodobowo), realizowany poprzez Oddział Psychiatryczny Małopolska Południe
- pomocy doraźnej (24h/7) – świadczeniobiorcom w stanach nagłych i przypadkach pilnych realizowanej poprzez Izbę Przyjęć przy Oddziale Psychiatrycznym Małopolska Południe
Leczenie w Centrum odbywa się według indywidualnego planu terapeutycznego, koordynowanego we współpracy z asystentami zdrowienia. Pomoc udzielana przez Centrum jest bezpłatna.
Harmonogram pracy Centrum
Dni tygodnia | CZP – Skawina – PZP | CZP – Skawina – PZK-1 | CZP – Myślenice – PZP | CZP – Myślenice – PZK-2 |
---|---|---|---|---|
poniedziałek | 07:00-19:30 | 8:00-18:00 | 07:00-19:00 | 8:00-18:00 |
wtorek | 07:00-19:30 | 8:00-18:00 | 07:00-18:00 | 8:00-18:00 |
środa | 07:00-18:00 | 8:00-18:00 | 07:00-19:00 | 8:00-18:00 |
czwartek | 07:00-18:30 | 8:00-18:00 | 07:00-18:00 | 8:00-18:00 |
piątek | 07:00-18:00 | 8:00-18:00 | 07:00-18:00 | 8:00-18:00 |
Zadania poszczególnych komórek organizacyjnych Centrum:
Poradnie Zdrowia Psychicznego (PZP) – leczenie ambulatoryjne: Poradnia Zdrowia Psychicznego Myślenice oraz Poradnia Zdrowia Psychicznego Skawina.
W ramach każdej z PZP działa Punkt Zgłoszeniowo- Koordynacyjny (PZK)
Dane teleadresowe PZP i PZK w Skawinie (informacja i rejestracja)
Telefon do Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego: 516-928-991, lub 12 65-24-605
e-mail: pzk1-skawina@babinski.pl
ul. Energetyków 16, 32-050 Skawina
Kierownik PZP: lek. med. Aleksandra Woszczenko
Dane teleadresowe do PZP i PZK w Myślenicach (informacja i rejestracja)
Telefon do Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego: 505-417-584, lub 12 312-71-47
e-mail: pzk2-myslenice@babinski.pl
ul. Drogowców 6, 32-400 Myślenice
Kierownik PZP: mgr Monika Bargiel-Dyga
PZK udziela świadczeń w dni robocze, w godzinach 08:00 – 18:00.
PZK jest miejscem zgłoszenia się pacjenta (osobiście lub telefonicznie) poszukującego pomocy psychiatryczno-psychologicznej.
Zadaniem PZK jest:
- udzielanie informacji o zakresie działania Centrum i możliwości uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej;
- przeprowadzenie wstępnej oceny potrzeb zdrowotnych osób zgłaszających się do PZK, uzgodnienie wstępnego planu postępowania terapeutycznego oraz udzielenie możliwego wsparcia w zakresie ustalonych potrzeb;
- uzgodnienie terminu przyjęcia i wskazanie miejsca uzyskania niezbędnego świadczenia psychiatrycznego;
- w przypadkach tego wymagających wskazanie miejsca uzyskania niezbędnego świadczenia z zakresu pomocy społecznej;
- udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
W Poradni przyjmowani są pacjenci wymagający pomocy psychiatrycznej lub psychologicznej. Zakres problematyki psychiatrycznej jest szeroki, obejmuje zarówno problemy związane z chorobami psychicznymi (zaburzenia schizoafektywne, schizofrenia, zaburzenia afektywne) jak i problemy wynikające z organicznych zaburzeń psychicznych, czy też zaburzeń lękowych oraz adaptacyjnych i sytuacji kryzysowych). W Poradni pracują lekarze psychiatrzy, psycholodzy, psychoterapeuci, pracownicy socjalni, pielęgniarki, terapeuci środowiskowi oraz asystenci zdrowienia.
Zespoły Lecznictwa Środowiskowego (ZLŚ) -leczenie z dojazdem do domu pacjenta: Zespół Leczenia Środowiskowego Myślenice oraz Zespół Leczenia Środowiskowego Skawina
Dane teleadresowe do ZLŚ w Skawinie:
Telefon: 12 65-24-605
ul. Energetyków 16, 32-050 Skawina
Kierownik: lek. med. Zuzanna Karłowicz– specjalista psychiatra
Dane teleadresowe do ZLŚ w Myślenicach:
Telefon: 12 312-71-47
ul. Drogowców 6, 32-400 Myślenice
Kierownik: lek. med. Tomasz Rewer– specjalista psychiatra
Opieką w ZLŚ są objęci pacjenci wymagający czynnej opieki psychiatrycznej, pod postacią np.: nadzoru leczenia, stosowania leków o przedłużonym uwalnianiu, interwencji pracownika socjalnego lub psychologa. Psychiatryczne leczenie środowiskowe odbywa się za zgodą Pacjenta, a wizyty odbywają się w środowisku pacjenta (wizyty domowe).
Pacjent może się zgłosić sam z prośbą o objęcie opieką, zgłoszenia może dokonać także lekarz prowadzący z poradni zdrowia psychicznego czy z oddziału szpitalnego, rodzina oraz pracownicy opieki społecznej.
ZLŚ zajmuje się pomocą dla osób cierpiących na zaburzenia psychotyczne, afektywne oraz zaburzenia psychiczne na podłożu organicznym, które z uwagi na objawy, trudności w funkcjonowaniu codziennym i niewystarczającym oparciu społecznym nie są zdolne do systematycznego uczestniczenia w leczeniu ambulatoryjnym, a nie wymagają aktualnie całodobowej hospitalizacji. Leczenie środowiskowe jest szczególne wskazane dla osób z długotrwałym i poważnym przebiegiem schorzeń oraz z wyraźnymi trudnościami w zakresie współpracy. Leczenie takie przyczynia się do poprawy ciągłości leczenia i jego efektów.
Do leczenia w ZLŚ mogą być zakwalifikowani pacjenci z rozpoznaniem psychozy, chorób afektywnych, zaburzeń psychotycznych i afektywnych na podłożu organicznym w szczególności:
- ciężkim i nawrotowym przebiegiem chorowania, z licznymi hospitalizacjami, którym nie zapobiega dotychczasowe leczenie ambulatoryjne,
- którzy wymagają ciągłego motywowania do leczenia i wspierania w podjętym wysiłku zdrowienia,
- z którymi dotychczas nie udało się uzyskać trwałej, efektywnej współpracy w leczeniu w warunkach oddziału szpitalnego lub poradni,
- którzy mają wprawdzie wskazania do hospitalizacji psychiatrycznej, ale ze względów terapeutycznych bardziej odpowiednie jest dla nich pozostawanie w środowisku domowym,
- którzy zakończyli leczenie w oddziale całodobowym lub dziennym, a w dalszym ciągu wymagają intensywnych i aktywnych oddziaływań socjo- i psychoterapeutycznych, farmakologicznych i rehabilitacyjnych niemożliwych do zaoferowania w opiece ambulatoryjnej.
Przeciwwskazaniami do leczenia w ZLŚ są m.in.:
- aktualne bezwzględne wskazania do hospitalizacji psychiatrycznej (zagrożenie dla życia i zdrowia chorego lub jego otoczenia),
- niezdolność do samodzielnego funkcjonowania przy jednoczesnym braku minimalnego wsparcia społecznego umożliwiającego bezpieczne leczenie,
- stan somatyczny Pacjenta wymagający leczenia w szpitalu ogólnym,
- brak świadomej zgody na leczenie.
Celem działań personelu medycznego jest prowadzenie dostosowanego do potrzeb leczenia (terapia prowadząca), w tym także aktywne monitorowanie stanu zdrowia i sytuacji życiowej pacjentów, motywowanie ich do leczenia i szybkie reagowanie w sytuacjach pogorszenia, systematyczne wspieranie ich funkcjonowania w różnych obszarach życia i podejmowanych wysiłkach w kierunku zdrowienia. Szczególny nacisk kładziemy na rozwój umiejętności życiowych pacjentów, wzmacnianie radzenia sobie z doświadczeniem choroby oraz na poprawienie umiejętności społecznych, a równocześnie poprzez stałą współpracę z ich rodzinami lub/i opiekunami dążenie do wzmacniania sieci wsparcia społecznego leczonych pacjentów.
Dla Pacjentów niezakwalifikowanych do leczenia w ZLŚ oferujemy pomoc w innych placówkach.
Dzienne oddziały psychiatryczne – leczenie w trybie dziennym: Dzienny Oddział Psychiatryczny Myślenice oraz Dzienny Oddział Psychiatryczny Skawina
Dane teleadresowe do Oddziału Dziennego w Myślenicach:
Telefon: 12 312-71-47 lub 12 312-71-48
ul. Drogowców 6, 32-400 Myślenice
Kierownik Oddziału: lek. med. Kinga Zuchmańska,
Pielęgniarka Koordynująca: mgr piel. Lucyna Sarna
Dane teleadresowe do Oddziału Dziennego w Skawinie:
Telefon: 12 25-63-166
ul. Energetyków 16, 32-050 Skawina
Kierownik Oddziału: lek med. Daria Zielińska – specjalista psychiatra,
Pielęgniarka Koordynująca: piel. Bernarda Kuźniar
Oddziały dysponują łącznie 39 miejscami i są koedukacyjne.
Oddział kieruje swoją ofertę terapeutyczną do pacjentów z zaburzeniami psychotycznymi, zaburzeniami nastroju oraz zaburzeniami uwarunkowanymi zmianami organicznymi. Ponadto Oddział w Myślenicach swoją ofertę kieruje również do osób z zaburzeniami osobowości (grupa terapeutyczna).
Okres pobytu w Oddziale wynosi ok. 12-16 tygodni. Zajęcia terapeutyczne odbywają się pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 14:00. W trakcie pobytu pacjenci otrzymują jeden ciepły posiłek oraz leki.
Program terapeutyczny Oddziału obejmuje następujące rodzaje oddziaływań: konsultacje lekarza specjalisty, farmakoterapia, spotkania społeczności terapeutycznej, psychoterapia grupowa, edukacja zdrowotna, psychoedukacja, terapia zajęciowa, trening rozwiązywania problemów, trening kulinarny, dyskusyjny klub filmu i książki, czas dla Starosty – zajęcia o tematyce inicjowanej przez pacjentów, wycieczki lokalne. Oddział oferuje również możliwość spotkań edukacyjnych dla rodzin i opiekunów Pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, które odbywają się raz w miesiącu. Ponadto Oddział w Myślenicach w swojej ofercie ma grupę wspierająco – aktywizującą dla pacjentów gorzej funkcjonujących, grupę psychoterapeutyczną dla osób z rozpoznaniami zaburzeń psychotycznych, choreoterapię i trening poznawczy.
W ramach oferty oddziałów funkcjonują również Kluby Pacjenta : w Skawinie zajęcia odbywają się we wtorki od godz. 14.00 -17.00, a w Myślenicach w środy od godz. 15.00-18.00
W celu poprawy funkcjonowania pacjentów w środowisku oddziały dzienne współpracują z lokalnymi ośrodkami pomocy społecznej.
Oddział stacjonarny -leczenie stacjonarne: Oddział Psychiatryczny Małopolska Południe
Dane teleadresowe do Oddziału:
ul. dr. J. Babińskiego 29 w Krakowie, budynek nr 7A
Telefon do sekretariatu Oddziału: 12 65-24-220
Telefon do Kierownika Oddziału: 12 65-24-291
Telefon do Pielęgniarki Oddziałowej: 12 65-24-219
Telefon do Dyżurki pielęgniarskiej: 12 65-24-293
e-mail: oddzial7a@babinski.pl
Kierownik Oddziału: lek. med. Olga Demusz-Fordońska – specjalista psychiatra
Z-ca Kierownika Oddziału: lek. med. Paweł Sacha – specjalista psychiatra
Pielęgniarka Oddziałowa: mgr piel. Małgorzata Murzyn, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego
Oddział zlokalizowany jest w budynku 7A na terenie zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego. O przyjęciu decyduje lekarz dyżurny według regulacji ogólnych obowiązujących w Szpitalu. Oddział ma charakter koedukacyjny – leczeniem są objęte zarówno kobiety jak i mężczyźni z rozpoznaniem psychozy z kręgu schizofrenii, z zaburzeniami afektywnymi, zaburzeniami osobowości i zaburzeniami adaptacyjnymi.
Terapia prowadzona jest w oparciu o społeczność terapeutyczną, a sam proces leczenia odbywa się dwutorowo poprzez oddziaływanie farmakologiczne oraz psychoterapeutyczne. W ofercie terapeutycznej Oddziału znajdują się programy terapeutyczne o charakterze diagnostycznym i/lub terapeutycznym dostosowane do potrzeb i możliwości pacjenta. Programy terapeutyczne dostosowane są dla wyszczególnionych grup pacjentów, takich jak:
- pacjenci z rozpoznaniem psychoz z kręgu schizofrenii i zaburzeń nastroju, których terapia opiera się głównie na pracy wglądowej,
- pacjenci z rozpoznaniem psychoz z kręgu schizofrenii i zaburzeń nastroju, których terapia zawiera elementy terapii wspierającej i behawioralno-poznawczej,
- pacjenci wymagający aktywizacji oraz pracy w zakresie poprawy funkcjonowania procesów poznawczych i umiejętności społecznych.
Pacjenci leczący się w oddziale mają możliwość korzystania z następujących form terapii: społeczność terapeutyczna, psychoterapia indywidualna i grupowa, psychoedukacja, trening poznawczy, trening umiejętności społecznych, trening farmakologiczny, kolaż, psychorysunek, muzykoterapia, relaksacja, zajęcia integracyjne, trening kulinarny. Poza wyszczególnionymi formami zajęć terapeutycznych wszyscy Pacjenci oddziału mają możliwość korzystania z pracowni terapii zajęciowej.
Bardzo ważnym elementem pracy Oddziału jest współpraca z rodzinami, która odbywa się poprzez konsultacje z elementami psychoedukacji oraz w nurcie systemowej terapii rodzin.
Pomoc doraźna (24h/7)
Dane teleadresowe do Izby Przyjęć Centrum :
ul. dr. J. Babińskiego 29 w Krakowie, budynek nr 102/7A
Telefon do Lekarza Dyżurnego (24h/7): 505-417-581
Nasze Centrum zapewnia pacjentom zamieszkującym obszar Centrum pomoc doraźną w stanach nagłych i przypadkach pilnych realizowaną przez lekarza specjalistę psychiatrę lub lekarza w trakcie specjalizacji, we wszystkie dni tygodnia, w ramach wyodrębnionego na potrzeby Centrum dyżuru medycznego. Miejsce udzielania pomocy doraźnej zorganizowano w lokalizacji oddziału stacjonarnego Centrum -tzn. w Izbie Przyjęć przy Oddziale Psychiatrycznym Małopolska Południe w Krakowie przy ul. dr. J. Babińskiego 29, w budynku nr 102. To miejsce czynne jest przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, gdzie mogą zgłosić się zarówno osoby ze skierowaniem, jak i pacjenci bez skierowania, a także Ci przywiezieni przez Zespół Ratownictwa Medycznego lub inne jednostki.