Dzienny Oddział Psychiatryczny Kraków – Nowa Huta
Kierownik jednostki:
Irena Najbar – lekarz – specjalista psychiatra, psychoterapeutka
Pielęgniarka oddziałowa:
Renata Janiczko – magister pielęgniarstwa, specjalista pielęgniarstwa psychiatrycznego
Anna Stawiarska – lekarz, specjalista psychiatra
Ewa Stępień – terapeuta zajęciowy, pedagog
Cecylia Wachowska – specjalista pielęgniarstwa psychiatrycznego
Ewa Guśtak – lekarz rezydent, w trakcie specjalizacji z psychiatrii
Michał Kropacz – lekarz rezydent, w trakcie specjalizacji z psychiatrii
Psychoterapeuci:
Marta Kwiatoń – psycholog, psychoterapeutka, doktor nauk medycznych, koordynator staży psychologicznych w oddziale
Kornelia Kaźmierczak – psycholog, psychoterapeutka
Aleksandra Trakul – psycholog, psychoterapeutka
Anna Wojciechowska – psycholog, psychoterapeutka
Dorota Podskoczy – psycholog, psychoterapeutka
Natalia Harasimowicz – psycholog, psychoterapeutka
Sekretariat CZP (umawianie kwalifikacji do oddziału):
(12) 642 25 10
Dyżurka lekarska:
(12) 642 24 83
Oddział dzienny znajduje się w Nowej Hucie (os. Centrum B 11 A), dysponuje 25 miejscami. Program oddziału kierowany jest do pacjentów z diagnozą zaburzeń psychotycznych, zaburzeń afektywnych, zaburzeń lękowych, zaburzeń neurorozwojowych i zaburzeń osobowości, którzy nie wymagają hospitalizacji całodobowej lub leczenia w jednostkach wysocespecjalistycznych. Pobyt w Oddziale Dziennym trwa 12 tygodni.
Naszym celem jest zapewnienie kompleksowej opieki psychiatryczno-psychologicznej, co obejmuje diagnostykę, leczenie farmakologiczne, psychoterapię grupową oraz inne zajęcia psychoterapeutyczne. Oddział osadzony jest w ramach społeczności terapeutycznej. Aby odpowiedzieć na potrzeby różnych grup pacjentów wydzieliliśmy trzy grupy terapeutyczne. Psychoterapia grupowa odbywa się dwa razy w tygodniu a sesje trwają półtorej godziny. Pacjenci przydzielani są do grup ze względu na poziom i sposób regulacji emocji oraz siłę ego, co między innymi wyraża się w możliwość znoszenia frustracji. Wtórnie brana pod uwagę jest także diagnoza. Uwzględniany jest również aktualny skład poszczególnych grup i wzajemny wpływ pacjentów na swój proces zdrowienia. Psychoterapeuci pracujący w naszym oddziale są wykształceni w nurcie psychodynamicznym oraz DBT.
Grupa D pracuje częściowo w oparciu o terapię dialektyczno-behawioralną (DBT), której autorką jest Marsha M. Linehan. Tutejszy zespół zaadaptował na potrzeby pracy w ramach oddziału dziennego tą metodę, co daje wyjątkową ofertę dla pacjentów z dużymi dyzregulacjami emocji. Na naszym oddziale pacjenci z dysregulacją emocjonalną uczestniczą w Treningu umiejętności DBT stanowiącym kluczowy element terapii dialektyczno – behawioralnej. Uczestnicy korzystają również z psychoterapii grupowej zawierającej elementy terapii DBT. Na trening umiejętności DBT składają się 24 spotkania. Są one podzielone na 12 zajęć dotyczących uważności oraz 12 po-dzielonych na 3 moduły dotyczące tolerancji dolegliwości psychicznych, regulacji emocji i skuteczności interpersonalnej. Co tydzień odbywają się jedne zajęcia z uważności i jedne dotyczące pozostałych umiejętności.
Grupa P jest kierowana do pacjentów z doświadczeniem kryzysu psychotycznego, ale też osoby o bardziej kruchej strukturze osobowości, którym warto ograniczyć poziom frustracji i konfrontacji w trakcie oddziaływań terapeutycznych. Ta grupa jest prowadzona w oparciu o założenia nurtu psychodynamicznego, a poziom interwencji jest dopasowywany do aktualnego składu grupy i w razie potrzeby może przechodzić w terapię wspierającą.
Grupa N, w której skład wchodzą pacjenci bez dużych dysregulacji emocjonalnych, mających bardziej rozwiniętą zdolność do utrzymywania własnej stabilności psychicznej niezależnie od doświadczanego dyskomfortu. Rozumiemy przez to także większą zdolność znoszenia konfliktów między wewnętrznymi potrzebami a wymaganiami z zewnątrz. Ta grupa pracuje w nurcie psychodynamicznym.
Do zajęć psychoterapeutycznych należą również historia życia, arteterapia, terapia muzyczna, psychoedukacja, relaksacja, wycieczka, trening kulinarny. Stażyści psychoterapii poznawczo behawioralnej (CBT) pod okiem członków stałego zespołu prowadzą w oddziale warsztaty CBT.
Wszystkie grupy mają charakter otwarty – co oznacza, że nowi pacjenci dołączają do grup przez cały okres ich trwania, grupy nie mają początków i końców. Pacjenci maja możliwość uczestniczenia w pełnym programie warsztatów czy psychoedukacji ponieważ mają one charakter cykliczny.