Szpital Kliniczny im.dr. Józefa Babińskiego SP ZOZ w Krakowie

Przejdź do głównej treści

Oddział Psychiatrii Sądowej o Wzmocnionym Zabezpieczeniu (OPSW)

Kontakt:

Budynek II A – kierownik oddziału, sekretariat: (12) 65 24 515, fax: (12) 65 24 460,
oddziałowa: (12) 65 24 453,
Kierownik Oddziału: lek. med. Marta Rzucidło-Oko
Pielęgniarka Oddziałowa:  mgr Ewa Majeran

Budynek III A – sekretariat: (12) 65 24 484, z-ca kierownika oddziału: (12) 65 24 522,
piel. koordynująca (12) 65 24 457
Zastępca Kierownika Oddziału: lek. med. Ewa Burzyńska-Rzucidło
Pielęgniarka Koordynująca: mgr Maria Rugała

Oddział znajduje się w budynkach II A i III A i dysponuje 65 miejscami. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 10 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu zakładów psychiatrycznych i zakładów leczenia odwykowego przeznaczonych do wykonywania środków zabezpieczających jest jedynym oddziałem psychiatrycznym w Małopolsce realizującym stosowanie środka zabezpieczającego w stopniu wzmocnionym.

Zadaniem Oddziału jest objęcie Pacjenta, wobec którego jest wykonywany środek zabezpieczający, zaplanowanym i zindywidualizowanym leczeniem obejmującym farmakoterapię, psychoterapię, rehabilitację i resocjalizację, w celu umożliwienia mu powrotu do życia w społeczeństwie. Terapia w Oddziale opiera się na zasadach społeczności terapeutycznej. Obok społeczności i leczenia farmakologicznego obejmuje także psychoterapię indywidualną i grupową, psychoedukację na temat choroby psychicznej, treningi interpersonalne, arteterapię (psychorysunek, kolaż, muzykoterapię, biblioterapię). Realizowane są także cyklicznie autorskie programy psychoedukacji dotyczącej uzależnienia od alkoholu i środków psychoaktywnych oraz trening pracy nad emocjami, a także treningi behawioralne: higieny i budżetowy, zajęcia kulinarne. Pacjenci mogą uczestniczyć w dodatkowych, popołudniowych zajęciach, takich jak nauka języka angielskiego, obsługi komputera czy Klub Podróżnika. Pacjenci redagują i wydają gazetkę oddziałową „Pod Pretekstem”, Oddział posiada dostęp do terenu rekreacyjnego złożonego z tarasu i obszernego terenu zielonego z boiskiem do gier zespołowym i aktywnego wypoczynku Oddział Psychiatrii Sądowej, działający w oparciu o model opieki środowiskowej, ma na celu objęcie Pacjentów kompleksową opieką, zarówno w okresie stosowania środka zabezpieczającego – w Oddziale Psychiatrii Sądowej, jak i po jego uchyleniu przez Sąd – w Oddziale Psychiatrycznym Rehabilitacyjnym II, a następnie w Poradni Terapii w ramach Środka Zabezpieczającego, gdzie Pacjent objęty jest opieką psychiatryczną i psychologiczną oraz może uczestniczyć w spotkaniach grupy wsparcia dla osób zwolnionych ze stosowania środka zabezpieczającego.

W Oddziale obowiązują szczególne zasady ( zgodne z regulaminem wew. Oddziału ), zachowania się osób odwiedzających oraz pacjentów i personelu w czasie odwiedzin – ze względu na to, że jest oddział sądowy o wzmocnionym zabezpieczeniu.

  1. Odwiedziny pacjentów mogą odbywać się w następujących godzinach:
    a) w dni powszednie od 14:00 do 17:00,
    b) w weekendy i dni świąteczne od 09:00 do 12:00 oraz od 14:00 do 17:00,
    w przeznaczonych do tego pomieszczeniach
  2. W uzasadnionym przypadku, w pomieszczeniach odwiedzin może przebywać także pracownik Oddziału.
  3. Jednego pacjenta mogą odwiedzać jednocześnie maksymalnie trzy osoby.
  4. Na terenie Oddziału nie mogą przebywać osoby nietrzeźwe lub pod wpływem innych środków odurzających.
  5. Odwiedziny dzieci powyżej lat 16 odbywają się na ogólnych zasadach obowiązujących osoby dorosłe.
  6. Odwiedziny dzieci poniżej 16-tego roku życia mogą odbywać się tylko w wyjątkowych przypadkach za zgodą kierownika Oddziału lub lekarza, a w razie ich nieobecności – pielęgniarki – po wcześniejszym ustaleniu terminu. Podstawową zasadą jest, że odwiedzające dzieci nie mogą kontaktować się z innymi pacjentami.
  7. Osoby odwiedzające zobowiązane są do poddania się kontroli wykrywaczem do metalu oraz do zdeponowania rzeczy osobistych w specjalnie do tego przeznaczonej szafce. Odwiedzający mogą zabrać ze sobą dokumenty osobiste.
  8. Osoby odwiedzające zobowiązane są do zachowywania się w sposób kulturalny, nieuciążliwy dla odwiedzającego, jak i innych pacjentów i personelu.
  9. Osoby odwiedzające zobowiązane są do podporządkowania się wskazówkom personelu.
  10. Zabronione jest przekazywanie pacjentowi jakichkolwiek ostrych przedmiotów oraz zapałek, zapalniczek, leków, środków spożywczych zawierających alkohol lub substancje odurzające lub innych rzeczy, które personel uzna za niebezpieczne.
  11. Rzeczy i artykuły spożywcze dla pacjenta dostarczone przez odwiedzających są kontrolowane przez pracownika Oddziału w obecności pacjenta lub odwiedzających. Rzeczy niedozwolone lub w nadmiernej ilości oddawane są odwiedzającym – nie są przyjmowane.
  12. Lekarz lub (poza jego godzinami pracy) pielęgniarka może nie wyrazić zgody na odwiedziny lub przerwać trwające już spotkanie w sytuacji, gdy oceni, że zagraża ono bezpieczeństwu pacjenta, personelu lub osób odwiedzających.
  13. W uzasadnionych przypadkach zasady odwiedzin mogą być określone indywidualnie przez lekarza.
  14. Po zakończeniu odwiedzin pacjent poddawany jest kontroli przez personel Oddziału.