Dzienny Oddział Psychiatryczny Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży
Kierownik jednostki
lek. med. Dorota Wilanowska-Parda specjalista psychiatrii ogólnej,
specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, psychoterapeuta.
tel. 12 65 24 214
Pielęgniarka oddziałowa
mgr Elżbieta Wygoda
tel. 12 65 24 487
Sekretariat
tel 12 65 24 500
Gabinet zabiegowy
tel 12 65 24 486
Lokalizacja: budynek IV b
Program terapeutyczny Oddziału skierowany jest do nastolatków, które nie wymagają hospitalizacji całodobowej. Organizacja pracy w oddziale opiera się na działaniu zespołu terapeutycznego. Zespół terapeutyczny kwalifikuje pacjentów do przyjęcia. Opracowuje indywidualnie kierunek i rodzaj oddziaływań terapeutycznych oraz ocenia ich skuteczność.
Pacjenci przebywają w oddziale od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do godziny 15.00. Czas trwania pobytu pacjenta w oddziale mieści się w przedziale od 6 do 12 miesięcy.
Świadczenia dzienne psychiatryczne rehabilitacyjne dla dzieci i młodzieży są udzielane dla pacjentów z rozpoznanymi mieszczącymi się w poniższych zakresach (optymalizacja oddziaływania terapeutycznego): zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną ( F40 – F48), zaburzenia odżywiania się (F 50), zaburzenia zachowania i emocji rozpoczynające się zwykle w dzieciństwie i wieku młodzieńczym ( F90-F98).
Do oddziału przyjmowani są pacjenci w okresie dorastania, zmagający się z trudnościami emocjonalnymi, znacznie utrudniającymi funkcjonowanie w grupie rówieśników, w rodzinie, w szkole. Pacjenci realizują naukę na terenie Oddziału.
Oddział dzienny superwizuje mgr Katarzyna Gwóźdź – superwizor PTP
Na terenie Centrum działa Zespół Szkół Specjalnych Nr 2, pacjenci Oddziału Dziennego realizują naukę w ramach liceum ogólnokształcącego – klasy od 1 do 4.
Zasady przyjęcia
Kwalifikacja – Pacjent zgłasza się telefonicznie lub osobiście do oddziału w celu ustalenia terminu konsultacji kwalifikującej do pobytu. Decyzja o podjęciu leczenia jest dobrowolna. Proces terapii w oddziale wymaga własnej motywacji i zaangażowania pacjenta oraz ścisłej współpracy ze strony jego rodziny. Kwalifikacja odbywa się podczas minimum 2 spotkań, w których udział bierze pacjent oraz jego rodzina/opiekun prawny. Pierwsze spotkanie odbywa się z lekarzem psychiatrą, kolejne z psychoterapeutą. Podczas konsultacji zbierany jest szczegółowy wywiad dotyczący bieżących trudności adolescenta, jego rozwoju, sytuacji rodzinnej oraz dotychczas podejmowanych prób leczenia.
Po przeanalizowaniu dokumentacji medycznej i omówieniu kandydata w zespole terapeutycznym, odbywa się spotkanie podsumowujące, którego celem jest próba zrozumienia trudności osoby zgłaszającej się oraz wspólne ustalenie, czy charakter oddziaływań będzie sprzyjał powrotowi pacjenta do samodzielnego, lepszego funkcjonowania w jego środowisku. Po zakwalifikowaniu wyznaczany jest termin rozpoczęcia leczenia.
W dniu przyjęcia do oddziału pacjent zgłasza się osobiście wraz z opiekunem prawnym.
Wymagane dokumenty:
Skierowanie od lekarza psychiatry, dotychczasowa dokumentacja dotycząca opinii psychologicznych, leczenia psychiatrycznego, istotnych informacji o stanie zdrowia, opinia pedagoga lub wychowawcy dotycząca funkcjonowania pacjenta w szkole macierzystej, ważna legitymacja szkolna lub zaświadczenie ze szkoły.
Pracownicy:
lek. med. Dorota Wilanowska-Parda- Kierownik
Lekarz specjalista psychiatrii i psychiatrii dzieci i młodzieży, psychoterapeuta PTP.
lek. med. Anna Szarkowska
Lekarz specjalista psychiatrii i psychiatrii dzieci i młodzieży.
lek. med. Maciej Dziurkowski
Lekarz specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży.
mgr Maria Piekarska-Piekarska
Ukończyła psychologię na wydziale fizjoloficzno-historycznym Uniwersytety Jagiellońskiego. Posiada specjalizacje I stopnia z psychologii klinicznej oraz 5 letni kurs psychoterapii w nurcie psychodynamicznym z elementami nurtu systemowego. Psychoterapeuta PTP.
mgr Magdalena Jaśko
Specjalista psycholog kliniczny, terapeuta środowiskowy oraz certyfikowany psychoterapeuta PTP. Prowadzi diagnozę psychologiczną oraz psychoterapię indywidualną młodzieży i osób dorosłych oraz terapię rodzin. Psychoterapeutycznie pracuje w podejściu zintegrowanym, głównie psychodynamiczno-systemowym.
mgr Katarzyna Barczyk-Syrek
Psycholog, psychoterapeuta, ukończyła jednolite pięcioletnie studia magisterskie z psychologii stosowanej na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej n Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studia pierwszego stopnia w prac pedagogicznej. Obecnie w trakcie realizacji specjalizacji psychoterapii dzieci i młodzieży.
mgr Magdalena Małysa-Chaber
Ukończyła psychologię stosowaną na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, pięcioletni kurs psychoterapii w nurcie psychodynamiczym i nurcie systemowym organizowany przez Fundację Rozwoju Terapii Rodzin „Na Szlaku” oraz kurs doskonalący psychoterapii dzieci i młodzieży organizowany przez Klinikę Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
mgr Dorota Bert
Muzykoterapeutka, psychoterapeutka
Ukończyła czteroletni całościowy kurs psychoterapii, w trakcie uzupełniającego kursu z psychoterapii dzieci i młodzieży.
mgr Iwona Olczykowska
pedagog, terapeuta zajęciowy
W trakcie trzyletniego szkolenia w dziedzinie “Terapii środowiskowej dzieci i młodzieży”.
mgr Anna Chorabik
fizjoterapeuta
Absolwentka studiów I i II stopnia na kierunku fizjoterapia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Mgr Paulina Parzelska
Psycholog, dietetyk.
Elżbieta Wygoda –Pielęgniarka Oddziałowa
Magister pielęgniarstwa.
Ze specjalizacją psychiatryczną i internistyczną , pielęgniarka środowiskowa.
mgr Beata Budek
Posiada specjalizację w środowisku nauczania i wychowania oraz opieki długoterminowej.
Karolina Ostrowska
Licencjat pielęgniarstwa. W trakcie studiów II stopnia.
Alina Kaczor
Magister pielęgniarstwa.