Oddział Psychiatryczny II (OPII)
Telefony kontaktowe:
Telefon do jednostki (12) 65 24 260
Telefon do Pacjentów (12) 65 24 298
Kierownik Oddziału:
lek. med. Małgorzata Bryła – specjalista psychiatra
Tel. (12) 65 24 260
Pielęgniarka oddziałowa:
mgr Danuta Kossak – Machno
Tel. (12) 65 24 262
Gabinety Lekarskie: (12) 65 24 264; (12) 65 24 265; (12) 65 24 261
Pracownik socjalny: (12) 65 24 260
Oddział zlokalizowany jest w budynku V B na terenie zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego i dysponuje 50 miejscami dla kobiet.
W związku z powstaniem CZP Podgórze zmienił się rejon, z którego pacjentki przyjmowane są do oddziału. Obecnie są to Pacjentki z powiatów limanowskiego, miechowskiego, bocheńskiego, brzeskiego, proszowickiego, wielickiego oraz krakowskiego (gminy: Czernichów, Igołomia, Iwanowice, Jerzmanowice, Kocmyrzów, Krzeszowice, Michałowice, Skała, Słomniki, Sułoszowa, Zastów).
Oddział przyjmuje kobiety z różnymi problemami psychicznymi: rozpoznanymi psychozami, ostrymi psychozami abstynencyjnymi, zaburzeniami depresyjnymi, zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi, zaburzeniami urojeniowymi, zaburzeniami zachowania u osób upośledzonych, nerwicami i zaburzeniami adaptacyjnymi.
Zespół:
Kierownik Oddziału: lek. med. Małgorzata Bryła – specjalista psychiatra
Lekarze:
lek. med. Martyna Kędziora-Wysocka – specjalista psychiatra,
lek. med. Agnieszka Basicz – specjalista psychiatra,
lek. med. Olena Bezuhla,
lek. med. Karolina Burnóg,
lek. med. Natalia Kostecka-Gajewska,
lek. med. Anna Moskała,
lek. med. Katarzyna Załuska,
lek. med. Sabina Gwóźdź,
lek. med. Konrad Piech,
lek. med. Maciej Kuzia,
Psycholodzy:
mgr Aleksandra Galera,
mgr Julia Kubik,
mgr Sylwia Gawłowska
Pielęgniarka oddziałowa: mgr Danuta Kossak – Machno
Procedura przyjęcia:
Pacjentka zgłasza się do przyjęcia do Szpitala w Izbie Przyjęć z następującymi dokumentami: skierowaniem na hospitalizację (wydanym przez lekarza Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej lub Oddziału Ratunkowego, bądź lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej), dokumentem tożsamości – ze zdjęciem i numerem PESEL.
Przychodząc do oddziału Pacjentka powinna mieć: ubranie na zmianę, ubranie do spania (piżama, koszula nocna), pantofle, bieliznę osobistą (kilka sztuk), przybory do mycia (bez ostrych narzędzi), mydło, szampon, grzebień, ręcznik, nietłukący się kubek, szlafrok bez paska, chusteczki higieniczne.
Terapia:
W oddziale realizowany jest program kompleksowego leczenia farmakologicznego, psychoterapeutycznego i psychospołecznego. Prowadzone są spotkania społeczności terapeutycznej, psychoterapia grupowa, psychoedukacja, warsztaty psychologiczne, indywidualne spotkania w celach diagnostycznych, psychoterapeutycznych i wspierających.
W oddziale prowadzona jest terapia zajęciowa – terapia przez sztukę, prace ręczne, biblioterapia, zajęcia ruchowe, zajęcia ogrodnicze. Treningi umiejętności: higieniczny, dietetyczny, lekowy, samoobsługi, samodzielności. Dodatkowo Pacjentki uczestniczą w zajęciach terapeutycznych poza oddziałem w Centrum Terapii, gdzie korzystają z siłowni, pracowni ceramicznej, pracowni sztuki użytkowej, muzykoterapii, arteterapii, treningu interpersonalnego, biblioteki.
W trakcie pobytu w oddziale Pacjentki są objęte pomocą socjalną, która dotyczy m.in. formalności związanych z kierowaniem Pacjentek do DPS, pomoc w występowaniu o przyznanie świadczeń finansowych, usług opiekuńczych; współpracy z różnymi instytucjami pomocowymi, oraz innymi sprawami socjalno–bytowymi warunkującymi powrót Pacjentek do możliwie prawidłowego funkcjonowania społecznego.
Odwiedziny:
Odwiedziny mogą mieć miejsce codziennie w godzinach 13:30 – 16:30 i odbywają się w świetlicy, a w sali chorych tylko u chorych leżących.
Zgodne z decyzją Zespołu ds. Zakażeń obowiązuje rygor sanitarny odwiedzin DDM (dot. COVID-19):
– obowiązuje zachowanie dystansu, dlatego w sali odwiedzin może przebywać w jednym czasie max. 5 osób odwiedzających,
– czas trwania odwiedzin to 30 minut,
– w ciągu dnia do jednego chorego może przyjść jedna osoba odwiedzająca,
– osoba odwiedzająca musi być w MASECZCE MEDYCZNEJ przez cały czas trwania odwiedzin,
– w razie wystąpienia w oddziale ogniska COVID-19 odwiedziny będą wstrzymane całkowicie.
Z uwagi na specyfikę oddziału psychiatrycznego i bezpieczeństwo pacjentki nie mogą posiadać (PROSZĘ NIE PRZYNOSIĆ I NIE DAWAĆ PACJENTKOM) następujących rzeczy: noży, metalowych widelców, żyletek, maszynek do golenia, lusterek, igieł, nożyczek, naczyń i opakowań szklanych (w tym kosmetyków w szkle)puszek metalowych, leków w żadnej postaci, suplementów diety, napojów energetyzujących, alkoholu, narkotyków, sznurków, pasków, łańcuchów, drutów, sznurówek, kabli, przewodów, broni, zapalniczek, zapałek, szalików, szali, apaszek. Pacjentkom chorującym na cukrzycę proszę nie przynosić cukru, słodyczy i napojów słodzonych cukrem.
W oddziale obowiązuje zakaz nagrywania i fotografowania pacjentek (nawet za ich zgodą) i personelu.