Szpital Kliniczny im.dr. Józefa Babińskiego SP ZOZ w Krakowie

Przejdź do głównej treści

Oddział Psychiatryczny Rehabilitacyjny

Kierownik jednostki: lek. med. Andrzej Marycz – specjalista psychiatra dzieci, młodzieży i dorosłych

Pielęgniarka oddziałowa: mgr Dagmara Skrzyńska

Telefon kontaktowy:

Sekretariat: (12) 65 24 252

Kierownik: (12) 65 24 250

Oddział oferuje szeroki zakres oddziaływań terapeutycznych. Terapia prowadzona jest w oparciu o społeczność terapeutyczną, poprzez oddziaływania farmakologiczne, psychoterapeutyczne, socjoterapeutyczne.

Oprócz codziennie prowadzonej społeczności terapeutycznej, w ramach oddziału  pacjent ma możliwość uczestnictwa w zajęciach terapeutycznych takich jak psychoterapia grupowa i indywidualna, psychoedukacja, zajęcia relaksacyjne, edukacja i promocja zdrowia muzyczna mandala,kolaż, pracownia plastyczna, interakcja barw, treningi umiejętności społecznych, duchowość w psychiatrii, makrama, nordic walking, siłownia, zajęcia ruchowe oraz prowadzone przez Asystenta Zdrowienia – warsztaty zdrowienia.

Dzięki współpracy z Interdyscyplinarnym Centrum Terapii znajdującym się na terenie szpitala oferowane są również zajęcia z choreoterapia, muzykoterapia, garncarstwa, zajęcia literackie, pracownia plastyczna, zajęcia ogrodnicze, florystyka, zajęcia w pracowni kulinarnej. Pacjenci mają możliwość podjęcia praktyk zawodowych w ramach ergoterapii  w pracowni kulinarnej ,pracowni terapeutycznej Ciuszek, pracowni plastycznej, pracowni garncarskiej, bibliotece szpitalnej

Celem leczenia jest poprawa samopoczucia psychicznego oraz zmniejszenie nasilenia objawów chorobowych, zapobieganie nawrotom, poprawa relacji społecznych i rodzinnych, aktywizacja zawodowa pacjenta.

Po zakończeniu pobytu  pacjenci mają możliwość kontynuacji leczenia tutejszym oddziale dziennym, Poradni Zdrowia Psychicznego lub Zespołach Leczenia Środowiskowego.

Kwalifikacje odbywają się w każdy poniedziałek godzina 10.00. Wymagane jest wcześniejsze ustalenie terminu kwalifikacji  w Sekretariacie Oddziału pod numerem 12 6524252. Kwalifikacja ma charakter rozmowy na której pacjent zobowiązany jest dostarczyć aktualne skierowanie od lekarza psychiatry oraz całą dokumentację medyczną z dotychczasowego leczenia (psychiatrycznego oraz somatycznego jeśli pacjent choruje przewlekle). Prosimy aby wszystkie skierowania były w wersji papierowej – dotyczy to również e-skierowań. Rozmowa kwalifikacyjna nie jest jednoznaczna z przyjęciem pacjenta na oddział – podczas rozmowy kwalifikacyjnej pacjentowi zakwalifikowanemu proponowany jest termin przyjęcia zgodnie z obowiązująca kolejką oczekujących na przyjęcie. W oddziale nie ma przyjęć pilnych.

Warunkiem przyjęcia do oddziału pacjentów całkowicie lub częściowo ubezwłasnowolnionych jest posiadanie dokumentów sądowych:  postanowienie o ubezwłasnowolnieniu,  zaświadczenie sądowe o opiekunie prawnym oraz zgoda sądu na umieszczeniu pacjenta na Oddziale Psychiatrycznym Rehabilitacyjnym.

Więcej informacji na temat funkcjonowania oddziału można uzyskać pod numerem 12 6524257 lub podczas kwalifikacji.