Szpital Kliniczny im.dr. Józefa Babińskiego SP ZOZ w Krakowie

Przejdź do głównej treści

Pracownia Neurostymulacji (TMS)

INFORMACJE O PRACOWNI

Pracownia Neurostymulacji mieści się w budynku nr 1, w Oddziale Ogólnopsychiatrycznym 1A (I piętro) Szpitala Klinicznego im. dr. J. Babińskiego w Krakowie przy ul. dr. J. Babińskiego 29.

Poza wysokiej klasy aparaturą do przeprowadzania terapii TMS wyposażona jest w system neuronawigacji umożliwiający zarówno stosowanie zaawansowanych technik w terapii TMS jak i realizowanie projektów naukowych na światowym poziomie.

CO TO JEST TMS?

TMS (Transcranial Magnetic Stimulation) czyli przezczaszkowa stymulacja magnetyczna, określana niekiedy jako rTMS (Repetitive Transcranial Magnetic Stimulation – przezczaszkowa stymulacja magnetyczna serią bodźców) to nowoczesna metoda leczenia zaburzeń neurologicznych i psychicznych stosowana na całym świecie.

Polega na stymulacji działania określonych obszarów kory mózgowej i modulacji aktywności sieci neuronalnych w mechanizmie indukcji magnetycznej. Ma to na celu redukcję objawów wybranych zaburzeń psychicznych. Stymulacja odbywa się z użyciem zmiennego pola magnetycznego i jest prowadzona przezczaszkowo – dzięki czemu:

  • nie wymaga znieczulenia
  • nie wymaga interwencji neurochirurgicznej
  • nie powoduje dolegliwości bólowych
  • działania niepożądane są rzadkie i niegroźne

JAKIE CHOROBY MOŻNA LECZYĆ DZIĘKI TMS W TUTEJSZEJ PRACOWNI?

Do leczenia metodą TMS w naszym Szpitalu mogą zgłaszać się osoby cierpiące na zaburzenia nastroju w trakcie epizodu depresyjnego. Przyjmujemy do leczenia również pacjentów z rozpoznaniem zaburzenia dwubiegunowego (choroby afektywnej dwubiegunowej) w trakcie epizodu depresyjnego . Kryteria włączenia do leczenia omawiane są indywidualnie po zgłoszeniu. W chwili obecnej leczenie odbywa się jedynie w ramach projektu badawczego mającego na celu zbadanie skuteczności leczenia wielomiejscową przezczaszkową stymulacją magnetyczną, w trakcie której stymulowane są dwa obszary kory mózgowej. W związku z konstrukcją badania istnieje szansa na otrzymanie stymulacji pozorowanej, która ma miejsce w jednej z trzech grup badawczych – przydział do grup odbywa się losowo.

Poza zaburzeniami nastroju, TMS jest skuteczną metodą leczenia innych zaburzeń ze sfery zdrowia
psychicznego – m.in. zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (OCD), zaburzeń poznawczych,
zaburzeń lękowych, zespołu stresu pourazowego (PTSD) czy niektórych objawów schizofrenii.

Aktualnie jednak prowadzimy terapię dla pacjentów chorujących na opisaną powyżej formę depresji w przebiegu zaburzeń depresyjnych nawracających lub zaburzenia dwubiegunowego (rozpoznania wg ICD-10: F31.3, F31.4, F32.1, F32.2, F33.1, F33.2). Mamy nadzieję na poszerzenie zakresu leczenia o inne zaburzenia psychiczne w przyszłości.

PRZECIWWSKAZANIA DO TERAPII TMS

Stosowanie TMS jest leczeniem o znacznym i udokumentowanym bezpieczeństwie. Jednak, jak w każdej skutecznej metodzie leczenia, istnieją sytuacje, w których nie może być stosowane.

W przypadku TMS są to m.in.:
– obecność implantu ślimakowego (forma aparatu słuchowego) lub innych metalowych (ferromagnetycznych) obiektów wszczepionych w okolicy głowy i szyi
– znaczne i trwałe strukturalne uszkodzenia w obrębie głowy (pourazowe lub poudarowe)
– nieuregulowana cukrzyca
– ciąża i karmienie piersią

FORMA TERAPII

Aktualnie leczenie metodą TMS w tutejszej Pracowni odbywa się w formie hospitalizacji stacjonarnej w Oddziale Ogólnopsychiatrycznym 1A tutejszego Szpitala.
Protokół leczenia, a zarazem pobyt w Szpitalu, trwa 4 tygodnie.

Koszty leczenia są pokrywane ze środków NFZ – terapia TMS w tutejszej Pracowni jest dla pacjentów bezpłatna.

PROCEDURA PRZYJĘCIA DO LECZENIA METODĄ rTMS

Aby zgłosić się na terapię prosimy:

  1. Wysłać zgłoszenie chęci podjęcia leczenia na mail: tms@babinski.pl.
  2. W treści wiadomości krótko opisać:
    • aktualne dolegliwości będące powodem zgłoszenia
    • opis dotychczasowego leczenia wraz z rozpoznaniem
    • załączyć skierowanie do szpitala psychiatrycznego wystawione przez lekarza psychiatrę (z Poradni Zdrowia Psychicznego lub gabinetu psychiatrycznego) zawierające rozpoznanie i krótki opis lekarza powodu kierowania na terapię rTMS
    • jeśli to możliwe to prosimy załączyć również kilka elementów swojej dokumentacji medycznej w formie skanów lub zdjęć:
      • wypisy ze szpitala
      • wynik badania/opnii psychologicznej
      • wyniki/opisy badań obrazowych głowy (TK, MRI)
      • wynik badania EEG
    • dane kontakowe – imię, nazwisko, numer telefonu
  3. W razie braku możliwości kontaktu drogą mailową zgłoszenia można też dokonać telefonicznie pod numerem (12) 6524 520 – od pon. – pt. w godz. 12:00 – 15:00.
  4. W ciągu około 14 dni od wysłania zgłoszenia otrzymają Państwo telefoniczną informację z terminem kwalifikacji do leczenia.
  5. Kwalifikacje odbywają się we wtorki, w Poradni Zdrowia Psychiczengo Szpitala Klinicznego im. dr. J. Babińskiego w Krakowie (budynek 7B).
  6. W razie zgłoszenia osoby mieszkającej poza województwem małoposkim kwalifikacja może odbyć się w formie konsultacji telefonicznej.
  7. W trakcie kwalifikacji (w razie jej pozytywnego wyniku) wyznaczany jest termin przyjęcia do Oddziału 1A celem rozpoczęcia leczenia.

ZESPÓŁ

Kierownik:
lek. Wojciech Korzeniowski

Lekarz:
lek. Andrzej Kras

Technik medyczny:
mgr Łukasz Bonarowski

Cały zespół tworzący pracownię to osoby z ukończonymi szkoleniami i certyfikowane do stosowania Przezczaszkowej Stymulacji Magnetycznej (TMS) w leczeniu zaburzeń psychicznych.

DANE KONTAKTOWE

Numer telefonu do Pracowni Neurostymulacji: 12 6524 520

Email: tms@babinski.pl

Numer telefonu do sekretariatu Oddziału 1A: 12 6524 283