Szpital Kliniczny im.dr. Józefa Babińskiego SP ZOZ w Krakowie

Przejdź do głównej treści

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Kraków Południe

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego
dla Dzieci i Młodzieży Kraków Południe

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój

4 Oś Priorytetowa

Innowacje Społeczne i Współpraca Ponadnarodowa

Działanie 4.1 Innowacje Społeczne

Lider: Szpital Kliniczny im. dr. J. Babińskiego SPZOZ w Krakowie

Szpital Kliniczny im. dr. J. Babińskiego SPZOZ w Krakowie podpisał z Gminą Miejską Kraków – Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krakowie oraz Gminą Miejską Kraków –  Wydziałem Edukacji  Urzędu Miasta Krakowa umowę o partnerstwie na rzecz wspólnej realizacji Projektu pn. „Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Kraków Południe”.

 Głównym celem projektu jest utworzenie Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci
i Młodzieży, świadczącego usługi zintegrowanej opieki medycznej, terapeutycznej i psychologicznej oraz działania w obszarze wsparcia społecznego, profilaktyki i edukacji. Centrum obejmuje swoim działaniem dzieci i młodzież z 5 dzielnic Krakowa: Dębniki, Łagiewniki – Borek Fałęcki, Swoszowice, Pogórze Duchackie oraz Podgórze.

Działania Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży opierają się na trzech głównych usługach, którymi są:

  • Koordynacja międzysektorowa i koordynacja jednostkowego procesu zdrowienia. Centrum stanowi sieć wspólnie działających instytucji i podmiotów, w których rodzina, dzieci i młodzież otrzymuje skoordynowane wsparcie jak najbliżej miejsca zamieszkania.
  • Oddziaływania terapeutyczne i psychoedukacja, poradnictwo psychologiczno – pedagogiczne, wsparcie społeczne dzieci i młodzieży oraz ich rodzin/sieci oparcia. W ramach Centrum funkcjonuje:
  • Poradnia Psychologiczna, w której oferowane są świadczenia psychologów, terapeutów środowiskowych, psychoterapeutów psychodynamicznych, systemowych czy poznawczo-behawioralnych
  • Poradnia Zdrowia Psychicznego, w której lekarze specjaliści psychiatrii dzieci i młodzieży
    w połączeniu z oddziaływaniami psychologicznymi prowadzą diagnozę i terapię psychiatryczną (medyczną oraz farmakoterapię). Psychologowie i psychoterapeuci pracują w podejściu psychodynamicznym, systemowym i poznawczo- behawioralnym, a leczenie w poradni jest oparte o  oddziaływania psychoterapeutyczne prowadzone  w  formie terapii indywidualnej, grupowej oraz terapii rodzinnej.
  • Oddział dzienny, przeznaczony dla dzieci i młodzieży przejawiającej trudności w zakresie emocji
    i zachowania, które utrudniają funkcjonowanie w rodzinie, grupie rówieśniczej i szkole. Organizacja pracy w oddziale opiera się na działaniu interdyscyplinarnego zespołu leczącego.
    W skład zespołu wchodzą: lekarz specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, psycholodzy – psychoterapeuci, terapeuci zajęciowi, pielęgniarka, dietetyk kliniczny, nauczyciel wychowawca, fizjoterapeuta.
  • Profilaktyka i edukacja, obejmuje działania oferujące zarówno szkołom jak i jednostkom pracującym
    z dziećmi, młodzieżą czy rodzinami możliwość skorzystania z bezpłatnej oferty szkoleniowej w zakresie utrzymywania i rozwijania dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży. Wszystkie szkolenia i warsztaty prowadzone są przez psychologów i/lub pedagogów z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń w obszarze zdrowia psychicznego.

Wartość projektu: 11 014 827,21 zł

Wartość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego (94,29%): 10 385 880,57 zł

Wartość dofinansowania z Budżetu Państwa (5,71%): 628 946,64 zł