Wystawa prac Marcina Babło “Obrazy zmyślone” Galerii “Centrum” w Interdyscyplinarnym Centrum Terapii (bud. Nr XIV)

Wystawa prac Marcina Babło

“Obrazy zmyślone”

w Galerii “Centrum” w Interdyscyplinarnym Centrum Terapii (bud. Nr XIV)

 

Od 22 kwietnia w Galerii „Centrum” w Interdyscyplinarnym Centrum Terapii oglądać można wystawę prac  Marcina Babło.

Marcin Babło (ur.1981) tworzy wprawdzie od dawna, jednak na oficjalny debiut musiał czekać do ubiegłego roku. Trzy zgłoszone przez niego prace zostały przyjęte na I Krakowski Salon sztuki i tam zaprezentowane. Pierwsza indywidualna wystawa jego rysunków miała miejsce w marcu br. w Galerii Art Brut, która znajduje się wprawdzie w Miejskim centrum Kultury w Lublinie, należy jednak do Fundacji „Dramatoterapia Lubelska” prężnie działającej organizacji prowadzącej  wspaniały i niezwykły ośrodek  dla osób niepełnosprawnych, którym kieruje niestrudzona pani Maria Pietrusza Budzyńska.

Kolejna wystawa tym razem w „Galerii” Centrum – w Interdyscyplinarnym Centrum Terapii Szpitala Klinicznego im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie zgromadziła rysunki pokazywane w Lublinie oraz wcześniejsze „wydobyte z dna komody”, niekiedy niedokończone oraz najnowsze, w których Artysta próbuje swych sił jako malarz. Są tu prace barwne i monochromatyczne, abstrakcyjne lub ocierające się o abstrakcję i przedstawiające, niekiedy opatrzone tytułami lub całymi sentencjami uzupełniającymi i ukazującymi ich ukryte znaczenia.

Zachwyca w nich wirtuozeria formy, swoboda linii, nieoczywistość kolorystyki i wreszcie precyzja wykonania. Czerpiące z wewnętrznych, niekiedy dramatycznych przeżyć Autora kompozycje są intuicyjne i żywiołowe, a jednocześnie bardzo przemyślane kompozycyjnie, formalnie i kolorystycznie. Dodatkowo jego sztuka kryje w sobie własne  bardzo indywidualne symbole i znaczenia, odbiegające od wprawdzie od tej symboliki, do jakiej przyzwyczaiła nas kultura. To jak u wielu twórców kręgu Art Brut własny, na wskroś indywidualny i nie ukrywajmy fascynujący język obrazowania. Wspomniane tytuły i komentarze niekiedy zagadkowe, kiedy indziej oczywiste, są także, podobnie jak obrazy wyrazem zderzenia wrażliwości artysty z brutalnością, niezrozumieniem a niekiedy okrucieństwem  otaczającego świata.

Marcin Babło to nie tylko znakomity rysownik i utalentowany malarz. Robi także zdjęcia, które przetwarza i montuje w prezentacje video artu.  Są one często inspirowane muzyką (rapem i rockiem), ale tak naprawdę własne widzenie świata, posklejanego ze zwyczajnych obrazów, obrazów świata lub jego fragmentów, w których po raz kolejny Artysta ujawnia swój niezwykły dar kompozycji i obserwacji, właściwy tylko najwybitniejszym.

Jest w tym wszystkim magia – Szaman który widzi więcej…, trzecie oko które na to pozwala… .

Skip to content