Szpital Kliniczny im.dr. Józefa Babińskiego SP ZOZ w Krakowie

Przejdź do głównej treści

Szkolenie z zakresu diagnozowania, rozumienia, leczenia i ukierunkowania na zdrowienie pacjentów z głębokimi zaburzeniami psychicznymi.

Zapraszamy do udziału w szkoleniu z zakresu diagnozowania, rozumienia, leczenia i ukierunkowania na zdrowienie pacjentów z głębokimi zaburzeniami psychicznymi.

Szkolenie ma na celu przybliżenie procesu leczenia szpitalnego pacjentów z głębokimi zaburzeniami psychicznymi terapeutom, psychologom, lekarzom, pielęgniarkom pracującym w strukturach ambulatoryjnych zarówno poradniach jak i gabinetach prywatnych.

Chcemy Państwu przybliżyć cały proces hospitalizacji od przyjęcia do szpitala psychiatrycznego poprzez cały proces leczenia do ukierunkowania pacjenta na podjęcie odpowiedniego leczenia po hospitalizacji stacjonarnej oraz podjęcie aktywności społecznej.

              Inspiracją do powstania tego szkolenia były liczne pytania terapeutów pracujących w gabinetach prywatnych kierowane do nas dotyczące ww treści.

Szkolenie kierowane jest do:

  • psychoterapeutów i psychologów pracujących zarówno w instytucjach, zespołach klinicznych jak i prowadzących praktykę indywidualną
  • lekarzy psychiatrów i lekarzy innych specjalności, którzy chcą poszerzyć swoje kompetencje o pracę z pacjentami chorującymi psychicznie
  • pielęgniarek pracujących w obszarze psychiatrii
  • wszystkich tych, którzy chcą się czegoś dowiedzieć odnośnie hospitalizacji psychiatrycznej

Czego będziemy uczyć się na szkoleniu:

  1. Jakie są wytyczne przyjęcia do szpitala psychiatrycznego
  2. Diagnozowania chorób i zaburzeń psychicznych (ICD-10, ICD-11, DSM)
  3. Rozumienia psychologicznego głębokich zaburzeń psychicznych
  4. Metod postępowania terapeutycznego (różne formy terapii, farmakoterapia z omówieniem poszczególnych  grup leków z uwzględnieniem możliwych skutków ubocznych, co to jest LAI)
  5. Jakie są formy leczenia głębokich zaburzeń psychicznych (poradnie, oddziały szpitalne stacjonarne i dzienne, rehabilitacyjne, oddziały specjalistyczne) z uwzględnieniem kwalifikacji do poszczególnych struktur leczenia. Zapoznanie się z kilkoma konkretnymi miejscami leczenia (nazwy, adresy, telefony)
  6. Jakie są procedury stosowane w psychiatrii regulowane prawem (przyjęcie do szpitala za zgodą, przyjęcie do szpitala psychiatrycznego bez zgody- art. 23, 24, 29, zatrzymanie w szpitalu psychiatrycznym – art. 28 Ustawy o Ochronie Zdrowia Psychicznego, zastosowanie przymusu bezpośredniego, co to jest stopień niepełnosprawności, renta, MOPS/GOPS, DPS, co to jest ubezwłasnowolnienie i jakie są jego rodzaje).

Program napisany jest w oparciu o doświadczenia pracy w Oddziale Psychiatrycznym I Szpitala Klinicznego im. J. Babińskiego w Krakowie

Szkolenie będzie realizowane w jedenastu modułach w okresie dziewięciu miesięcy od października 2024 do czerwca 2025. Każdy moduł odbywał się będzie w soboty w godzinach 14.00 – 18.30 (w tym półgodzinna przerwa).

Miejsce szkolenia: Szpital Kliniczny im. dr. J. Babińskiego w Krakowie, ul. Babińskiego 29 Kraków, budynek Willa Dyrektora (koło szlabanu), sala dydaktyczna.

Struktura modułu:

  1. Wykład – 2 godziny
  2. Część warsztatowa  (omówienie przypadku w kontekście dyskutowanego tematu/warsztaty/superwizja) – 2 godziny

Koszty:

Cena jednego modułu (dwie godziny wykładu i dwie godziny warsztatów) 300zł.

Zapisy:

Zapisywać można się pod adresem: oebr@babinski.pl

Dodatkowe informacje udzielane będą pod numerem telefonu: 12 65 24 202.

Wpłaty należy dokonywać najpóźniej tydzień przed zajęciami na rachunek:

Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego SP ZOZ w Krakowie
ul. Józefa Babińskiego 29,
30-393 Kraków

35 1240 4722 1111 0000 4852 3589

W tytule należy wpisać:

„Szkolenie 1A”

Terminy:

Moduł pierwszy 05.10.2024:
Perspektywa lekarza izby przyjęć . Omówienie podstaw do przyjęcia do szpitala psychiatrycznego i diagnozowania na Izbie Przyjęć. Specyfika przyjęć do Oddziału Dzieci i Młodzieży. Zagadnienie zaplanowane na część wykładową i godzinę dyskusji w części warsztatowej.
Prowadząca: Agnieszka Nowak

Praca personelu pielęgniarskiego na oddziale – 1 godzina w formie wykładowo-dyskusyjnej.
Prowadzący: Łukasz Mendel

Moduł drugi: 16.11.2024

Wykład
Objawy psychopatologiczne – 1 godzina
Diagnoza (ICD-10, ICD-11. DSM) – 1 godzina 
Prowadząca: Bogumiła Kadela

Warsztat
Omówienie przypadków klinicznych pod kątem diagnozy
Prowadząca:  Agnieszka Fusińska – Korpik

Moduł trzeci:  23.11.2024

Wykład:
Psychologiczne opracowanie pacjenta.
Prowadząca: Agnieszka Fusińska-Korpik

Warsztat:
Psychologiczne opracowanie pacjenta c.d.
Prowadząca: Agnieszka Fusińska – Korpik

Moduł czwarty 14.12.2024

Wykład:
Wybrane procedury stosowane w oddziale psychiatrycznym ( stosowanie przymusu bezpośredniego, przyjęcia do szpitala psychiatrycznego, zatrzymanie bez zgody w szpitalu psychiatrycznym, procedury obserwacyjne związane z ryzykiem samobójstwa)
Grupy  leków stosowanych w psychiatrii
Prowadzący: Michał Materna

Warsztat:
Omówienie przypadków klinicznych
Prowadząca: Agnieszka Fusińska – Korpik

Moduł piąty 18.01.2025

Wykład:
Prezentacja struktury Oddziału Psychiatrycznego I (1A) z szerszym omówieniem niektórych metod terapii (psychoterapia, grupa wsparcia) i rolą stażystów w oddziale.
Prowadząca: Aleksandra  Kończakowska

Warsztat:
Omówienie treningu metapoznawczego
Prowadząca: Agnieszka Wójcik


Moduł szósty  22.02.2025

Wykład :
Przedstawienie programów terapeutycznych stosowanych w Oddziale Psychiatrycznym I (1A) Magnetoterapia, VR, Korog
Prowadzący: Wojciech Korzeniowski, Agnieszka Fusińska – Korpik, Bogumiła Kadela

Warsztat:
Omówienie przypadków klinicznych pod kątem metod  leczenia.
Prowadzący: Wojciech Korzeniowski, Agnieszka Fusińska-Korpik, Bogumiła Kadela

Moduł siódmy: 29.03.2025

Wykład:
Rozumienie psychoz z perspektywy psychoanalitycznej.
Prowadząca: Katarzyna Lenda-Woźniak

Zajęcia praktyczne:
Superwizja
Prowadząca: Katarzyna Lenda-Woźniak

Moduł ósmy: 26.04.2025

Wykład:
Autyzm
Prowadzący: Krzysztof Walczewski

Warsztat:
Autyzm-c.d.
Prowadzący: Krzysztof Walczewski

Moduł dziewiąty: 10.05.2025

Wykład:
Choroba Afektywna Dwubiegunowa

Warsztat:
Analiza przypadków klinicznych przedstawionych przez uczestników

Moduł dziesiąty: 24.05.2025

Wykład:
Zrównanie symboliczne – co to takiego ?
Prowadząca: Elżbieta Sala – Hołubowicz

Warsztat:
Zrównanie symboliczne – c.d.
Prowadząca: Elżbieta Sala-Hołubowicz

Moduł jedenasty: czerwiec 14.06.2025

Wykład:
Aspekty prawne w psychiatrii ( stopień niepełnosprawności, renta ZUS, MOPS, GOPS, DPS, ubezwłasnowolnienie całkowite, częściowe)
Prowadząca: Agnieszka Salamon, Łukasz Kaczka

Warsztat:
Przedstawienie formy leczenia w psychiatrii (szpital psychiatryczny, oddziały specjalistyczne, dzienne, rehabilitacyjne, PZP, CZP) z podaniem adresów niektórych z nich i wskazaniami do pokierowania oraz omówienie przypadków klinicznych ze szczególnym uwzględnieniem ukierunkowania pacjenta na zdrowienie.
Prowadzące: Aleksandra Kończakowska, Bogumiła Kadela.

Zajęcia stanowią cykl, pozostawiamy możliwość zapisu na wybrane moduły.

Uczestnicy, którzy wezmą udział we wszystkich jedenastu modułach otrzymają certyfikat potwierdzający odbycie szkolenia.

Zespół:

Agnieszka Fusińska-Korpik – psycholog kliniczny z wieloletnim doświadczeniem pracy w oddziale psychiatrycznym I (1A), wdraża metodę leczenia VR w szpitalu klinicznym im. Dr. J. Babińskiego, wykładowca akademicki, kierownik Ośrodka Badań i Rozwoju Szpitala im. Dr. J. Babińskiego.

Łukasz Kaczka – Radcy prawny w Szpitalu Klinicznym im. dr. J. Babińskiego SPZOZ w Krakowie, zajmuje się prawem medycznym w szpitalu psychiatrycznym. Jest członkiem Zarządu Polsko – Niemieckiego Towarzystwa Zdrowia Psychicznego, aktywnie uczestnicząc w jego pracach. Był również członkiem Rady Młodych Ekspertów ds. Psychiatrii przy Rzeczniku Praw Pacjenta. Opracowywał stanowiska będące podstawą wystąpień Rzecznika Praw Pacjenta do Ministra Zdrowia, Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, czy też odpowiednich konsultantów krajowych i wojewódzkich.

Bogumiła Kadela – pomysłodawczyni, autorka programu oraz organizatorka ww Szkolenia, specjalista psychiatra z 20-letnim doświadczeniem pracy w psychiatrii, w Szpitalu Klinicznym im. Dr. J. Babińskiego pracuje od 2012 roku, psychoterapeutka. Pracuje w oddziale Psychiatrycznym I (1A) na stanowisku zastępcy kierownika oddziału. Autorka programu leczenia głębokich zaburzeń psychicznych „Korog” realizowanego w ramach oddziału 1A.

Aleksandra Kończakowska – psycholog pracująca w oddziale psychiatrycznym I (1A), psychoterapeutka. W oddziale poza pracą indywidualną z pacjentami prowadzi psychoterapię grupową oraz trening matapoznawczy. Opiekun merytoryczny stażystów z psychologii i psychoterapii w oddziale.

Wojciech Korzeniowski – Kierownik Pracowni Neurostymulacji (TMS) w Szpitalu Klinicznym im. dr. J. Babińskiego w Krakowie, specjalista psychiatra w Oddziale 1A Szpitala, psychoterapeuta, pracownik dydaktyczny Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego na Wydziale Lekarskim.

Katarzyna Lenda-Woźniak –  superwizorka i terapeutka szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej oraz Instytutu Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal; psycholożka, certyfikowana psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Wykładowczyni w Krakowskiej Szkole Psychoterapii Psychoanalitycznej, przez wiele lat była psychoterapeutką w Oddziale Leczenia Zaburzeń Osobowości Szpitala Klinicznego im. J. Babińskiego w Krakowie, obecnie pracuje w gabinecie prywatnym.

Michał Materna – lekarz rezydent Szpitala Klinicznego im. dr. J. Babińskiego. Pracuje w Oddziale Psychiatrycznym I (1A).

Łukasz Mendel – magister pielęgniarstwa, w zawodzie pielęgniarstwa od 2011r., pielęgniarz systemu (specjalizuje się w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego).  Instruktor oraz ratownik KPP (kwalifikowana pierwsza pomoc).  Strażak w Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Systematycznie organizuje kursy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Pracuje w Oddziale Psychiatrycznym I (1A).

Agnieszka Nowak – specjalista psychiatra, specjalista psychiatra dzieci i młodzieży,
kierownik Oddziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Klinicznym im. dr. J. Babińskiego w Krakowie. Regularny pierwszy dyżurny Szpitala Klinicznego im. dr. J. Babińskiego w Krakowie.

Elżbieta Sala-Hołubowicz – superwizorka i terapeutka szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, psycholożka, filozofka, poetka,  prezeska Małopolskiego-Podkarpackiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Prowadzi zajęcia w ramach kursu uzupełniającego z zakresu psychoterapii dzieci i młodzieży organizowanego przez Ośrodek Badań Edukacji i Rozwoju Szpitala Klinicznego im. dr J. Babińskiego w Krakowie.

Agnieszka Salamonradca prawny, Absolwentka Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Aplikację radcowską ukończyła w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie. Od początku doświadczenie zawodowe zdobywała pracując na rzecz podmiotów medycznych. Aktualnie zatrudniona w Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego SPZOZ w Krakowie. Ukończyła prowadzone na Uniwersytecie Jagiellońskim studia podyplomowe na kierunkach: „Prawo medyczne i bioetyka”, „Prawo zamówień publicznych”; „Bezpieczeństwo informacji i danych osobowych w administracji i biznesie”.

Krzysztof Walczewski – superwizor psychoterapii w Polskim Towarzystwie Psychiatrycznym, specjalista psychiatra, wykładowca akademicki, poeta. Autor wielu szkoleń z zakresu psychiatrii i psychoterapii. Kierownik Oddziału I (1A) Szpitala Klinicznego im. dr J. Babińskiego.

Agnieszka Wójcik – psycholożka i psychoterapeutka. Pomysłodawczyni i realizatorka wdrożenia metody leczenia „ Trening Metapoznawczy” w Oddziale Psychiatrycznym I. Pracuje w Oddziale Psychiatrycznym I (1A) oraz w Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska – Południe Szpitala Klinicznego im. dr, J. Babińskiego w Krakowie.