Jesienny Spacer z cyklu “Kobierzyn cztery pory roku” 28 września 2019 r. godz. 15.00

Zapraszamy na  sobotę 28 września 2019 r.  do zwiedzania wyjątkowej wystawy „Uważaj na głowę”, od godz. 12.00 do 15.00 oraz na jesienny spacer po zabytkowym zespole szpitalno-parkowym w Krakowie-Kobierzynie, w ramach cyklu „Kobierzyn Cztery Pory Roku”,  oraz Europejskich Dni Dziedzictwa i oraz Podgórskich Dni Otwartych Drzwi,   który rozpocznie się o godz. 15.00 w teatrze szpitalnym 

Wystawa „Uważaj na Głowę”

W Szpitalu  Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie od końca lutego 2016 roku można zwiedzać wystawę “Uważaj na głowę” przygotowaną w ramach projektu “Kobierzyn Bliżej” realizowanego w latach 2015 -2016 przez Stowarzyszenie Antropologiczne  “Archipelagi Kultury” oraz Szpital.  Celem projektu było przeciwdziałanie stygmatyzacji osób chorych psychicznie poprzez pokazanie choroby, leczenia, sytuacji po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego i procesu zdrowienia, z punktu widzenia osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Taka prezentacja ma ułatwić  ich zrozumienie przez bliskich, znajomych, przyjaciół oraz przez wszystkich, którzy o chorobach i zaburzeniach psychicznych wiedzą niewiele  lub nic. Zrozumienie tej grupy jest sprawą kluczową, zważywszy, że 23,4% Polek i Polaków doświadczy w swoim życiu zaburzeń psychicznych. Wystawa znajduje się w podziemiach budynku XIV przy głównym rondzie Szpitala. Wejście od strony kaplicy, po obejściu budynku przez parking, z tyłu budynku po schodkach w dół).. Oprowadzają wykwalifikowaniu przewodnicy – współtwórcy wystawy. Wstęp bezpłatny. Zapraszamy.

Jesienny Spacer z cyklu „Kobierzyn – cztery pory roku”

Organizowane  już od kilku lat przez Szpital Babińskiego oraz Stowarzyszenie podgorze.pl spacery z cyklu „Kobierzyn Cztery Pory Roku” cieszą się wciąż zainteresowaniem mieszkańców Krakowa i Małopolski. Bierze w nich udział nawet 100 osób. Mamy nadzieję, że i ten sobotni także cieszyć się będzie zainteresowaniem, tym bardziej, że z roku na rok na jego trasie pojawiają się kolejne atrakcje.

Tym razem to możliwość obejrzenia  dwóch interesujących wystaw. I tak w budynku teatru po krótkiej prezentacji dziejów Kobierzyńskiego Zakładu i Szpitala oraz informacji jakie choroby leczy się w Szpitalu, będzie można zobaczyć poprojektową wystawę „Oczarowanie-Odczarowanie”. Są to prace wykonane przez osoby z zaburzeniami psychicznymi i seniorów w czasie warsztatów odbywających się w ramach projektu realizowanego przez Fundację Pomocy Chorym Psychicznie im. Tomasza Deca oraz finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Małopolskie.

Natomiast na trasie spaceru jego uczestnicy będą mieli możliwość zobaczyć słynne balansujące rzeźby światowej sławy artysty pana Jerzego „Jotki” Kędziory, które umieszczone zostały w szpitalnym parku oraz zobaczyć wystawę zatytułowaną „Wiwisekcja”, na której artysta odkrywa tajemnice swojego warsztatu.

Tradycyjnie już uczestnicy wejdą do wnętrza szpitalnej kaplicy (projektu Zygmunta Budkowskiego) ozdobionej freskami i witrażami przez Jerzego Bukowskiego, które dały zresztą tytuł cyklowi spacerów.

 

Serdecznie zapraszamy

Skip to content