FESTIWAL SZTUKI „SAMI Z SIEBIE” – 18 – 22 CZERWCA 2018 R.

FESTIWAL SZTUKI „SAMI Z SIEBIE”

18 – 22 CZERWCA 2018 R.

 

 

Jak co roku, w tygodniu w którym przypada rocznica likwidacji Zakładu dla Umysłowo i Nerwowo Chorych w Kobierzynie organizowany jest Festiwal Sztuki SAMI Z SIEBIE. Od poniedziałku 18 czerwca do piątku 22 czerwca 2018 prezentowane będą artystyczne dokonania Pacjentów Szpitala im. dr. Józefa Babińskiego w różnych dziedzinach sztuki – teatru i tańca, poezji i literatury, rękodzieła artystycznego oraz sztuk plastycznych. Spektakle i pokazy, warsztaty (także dla najmłodszych i dla dorosłych), koncerty i wystawy pokazują jak wielki potencjał i jak wielkie możliwości mają osoby, których dotykają kryzysy psychiczne.
To o takich osobach hitlerowcy mówili, że ich „życie niegodne życia” (Lebensunwertem Leben) i w ramach tak zwanej Akcji T4 z przekonaniem ich zabijali. Ich ofiarami byli chorzy psychicznie, niepełnosprawni intelektualnie, a nawet dzieci, które urodziły się wrodzonymi niepełnosprawnościami. Festiwal organizowany jest właśnie dlatego w czasie gdy przypada rocznica eksterminacji kobierzyńskiego Zakładu, by po raz kolejny zadać kłam nazistowskiej teorii.
W tegorocznym programie znajda się:

w poniedziałek 18 czerwca

o godz. 13.30 w budynku teatru premiera spektaklu muzycznego ”Odkrywcy” przygotowanego przez Pacjentów Oddziału Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic pod kierunkiem p. Doroty Bert

we wtorek 19 czerwca

o godz. 11.00 w Sali teatru pokaz tańców towarzyskich i standardowych oczywiście w wykonaniu Pacjentów
o godz. 13.00 Południk literacki przygotowany przez uczestników Klubu poetyckiego „WIR”
od 10.00 do 12 i od 13.00 do 15.00 w Sali kompetencji społecznych Interdyscyplinarnego Centrum Terapii (budynek XIV) warsztaty z pielęgnacji cery i wizażu (przeznaczone dla pacjentek z oddziałów 5B i 6B)
od 10 do 12.000 w pracowni garncarskiej Interdyscyplinarnego Centrum Terapii warsztaty „Kwiaty z Gliny” (dla pacjentów Oddziału Dziennego Centrum Zdrowia Psychicznego w Skawinie)

w środę 20 czerwca

od 10.00 do 12.00 w budynku Interdyscyplinarnego Centrum Terapii warsztaty – muzyczne, ceramiczne, ogrodnicze i literackie (dla dzieci z przedszkoli Kropelka I i Kropelka II)

o godz. 13.00 w budynku teatru Koncert „Przeboje wokalistyki klasycznej” (pieśni, arie i piosenki w wykonaniu pana Wojciecha Terechowicza przy fortepianowym akompaniamencie pani Sabiny Kołodziej

we czwartek 21 czerwca

od 10.00 do 12.00 o od 13.00 do 15.00 w budynku Interdyscyplinarnego Centrum Terapii odbędą się warsztaty plastyczne „Mural” (dla pacjentów oddziałów 8 i 6B)

o 14.00 w Kaplicy Szpitalnej koncert Chóru Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie CANTUS FIRMUS

w piątek 22 czerwca

o godz. 10.00 w Kaplicy Szpitalnej Msza Święta za dusze pacjentów Krajowego Zakładu dla Umysłowo i Nerwowo Chorych w Kobierzynie zamordowanych przez Oddziały SS w dniach 23 i 24 czerwca 1942 roku (na terenie zakładu i wywiezionych do KL Auschwitz)
po Mszy Św. przedstawiciele pacjentów i pracowników Szpitala złożą kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym Ofiary eksterminacji oraz na Mogile pomordowanych na terenie Zakładu (na Cmentarzu przy ul. Czerwone Maki),

o godz. 12.00 w budynku teatru otwarcie wystawy „Zabijanie z Przekonania” przygotowane przez Niemieckie Stowarzyszenie PINEL z Berlina ukazujące ofiary akcji T4

O godz. 13.00 w budynku Interdyscyplinarnego Centrum Terapii w Galerii CENTRUM wernisaż prac Jarosława Wojtyny