W PIATEK 19 MAJA ROZPOCZYNAJĄ SIĘ OBCHODY STULECIA KOBIERZYŃSKIEGO SZPITALA

zdjęca_stare_nowe_Szpital

OBCHODY STULECIA KOBIERZYŃSKIEGO SZPITALA

W najbliższy piątek 19 maja  konferencją „Dziedzictwo Kobierzyna” Szpital Specjalstyczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie inauguruje obchody stulecia swojej działalności.   Organizując obchody Jubileuszu nie o świętowanie przede wszystkim nam chodzi. Pragniemy z jednej strony pokazać, że Szpital Babińskiego, to dzisiaj  jeden z wiodących w Polsce ośrodków opieki psychiatrycznej, który wprowadza nowe trendy w leczeniu i pokazuje, że konieczna reforma psychiatrii możliwa jest nawet w niesprzyjających warunkach prawnych (obecny system finansowania),  a także, że  personel Szpitala wciąż uczy się i dzieli swoją wiedzą oraz stuletnim doświadczeniem w leczeniu i pomaganiu chorym w zdrowieniu.

Z drugiej strony otwierając się dla mieszkańców, pragniemy umożliwić poznawanie zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego, ale przede wszystkim zrobić krok w kierunku uwolnienia psychiatrii i chorób psychicznych od piętna negatywnych stereotypów i zdjąć  z Kobierzyna ciążące na nim odium miejsca strasznego i opresyjnego.

Pragniemy również pokazać, że Szpital Babińskiego zapewnia swoim pacjentom specjalistyczne oddziaływania medyczne – diagnozowanie, farmakoterapię, psychoterapie i psychoedukację oraz różnorodne  terapie zajęciowe, a także możliwość rozwijania zainteresowań i pasji np. w dyskusyjnym klubie filmowanym i klubie poetyckim. Poprawiamy warunki pobytu w  sukcesywnie remontowanych i modernizowanych wewnątrzach zabytkowych pawilonów oferując pacjentom  jedzenie przygotowywane na miejscu. Pokazujemy wreszcie Szpital Babińskiego, jako instytucję dobrze zarządzaną i dbającą o powierzone mu dziedzictwo historii, za równo tej materialnej i niematerialnej – pamięci o przeszłości, w tym o dramacie sprzed 75 lat – zamordowaniu przez Niemców 565 pacjentów Zakładu w Kobierzynie.

Stąd rozciągnie w czasie obchody i znaczące je konferencje, a nie tylko okazjonalna akademia jubileuszowa. Obchody rozpoczynamy w piątek 19 maja konferencją „Dziedzictwo Kobierzyna” (szczegółowy program w załączeniu). Kluczem jej programu są ważne dla Zakładu a później Szpitala w Kobierzynie postaci  Prof.  Jana Mazurkiewicza i Władysława Klimczaka – lekarza i architekta twórców koncepcji Zakładu, dra Władysława Stryjeńskiego przedwojennego Dyrektora, Hanny Chrzanowskiej – legendy polskiego pielęgniarstwa i dr Andrzeja Kowala zmarłego niedawno lekarza i humanisty,  dyrektora Szpitala Babińskiego w latach 1991 – 2003. Będzie można wówczas również spotkać się z panią Krystyną Rożnowską autorką wydanej ostatnio książki „Można oszaleć – osobliwy świat szpitala psychiatrycznego’ oraz zwiedzić zespół szpitalno-parkowy w Kobierzynie z przewodnikiem.

W sobotę 20 maja proponujemy coś niezwykłego – Dzień Otwarty ze spacerami i oprowadzaniami,  atrakcjami dla dorosłych i dzieci, warsztatami, i projekcjami filmu o Kobierzynie zrealizowanego z okazji 100-lecia oraz  rodzinnym piknikiem.

Kolejne ważne wydarzenia związane z Jubileuszem to:

– 31 maja – Mityng lekkoatletyczny Pacjentów i gości z podobnych instytucji

– 19-23 czerwca – III Festiwal Sztuki Bezpretensjonalnej – „Sami z siebie”

–  9 września – Konferencja Oddziału leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic

28-30 września  – doroczne spotkanie Polsko -Niemieckiego Towarzystwa Zdrowia Psychicznego

14-15 października – Międzynarodowy Dzień Zdrowia Psychicznego,

20- 21 października – Międzynarodowa  Konferencja z cyklu „Psychiatria i sztuka”

10 listopada – zakończenie obchodów Jubileuszu i konferencja  „Psychiatria i duchowość”.

Mam nadzieję, że zechcą Państwo towarzyszyć nam w wydarzeniach jubileuszowych, wspomagając nasze działania na rzecz destygmatyzacji psychiatrii i chorób psychicznych.

Program Konferencji Dziedzictwo Kobierzyna19 maja 2017 r.  INAUGURACJA OBCHODÓW 100

Program Dnia Otwartego i Pikniku w dniu 20 maja 2017 r. PIKNIK RODZINNY