W nadchodzący weekend (22-24 września) Szpital im. dr Józefa Babińskiego zaprasza na cykl wydarzeń odbywających się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, Małopolskich Dni Profilaktyki Zdrowia oraz i XVI Podgórskich Dni Otwartych Drzwi

 W nadchodzący weekend (22-24 września)

Szpital im. dr Józefa Babińskiego

zaprasza na cykl wydarzeń odbywających się w ramach

Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego,

Małopolskich Dni Profilaktyki Zdrowia

 i XVII Podgórskich Dni Otwartych Drzwi

 

Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego w tym roku odbywają się pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Nie ma chyba w Krakowie lepszego miejsca, niż zabytkowy zespół szpitalno-parkowy w Kobierzynie, by podziwiać tę wyjątkowe dzieło projektantów – urbanistów, architektów i ogrodników, którzy sto lat temu zaprojektowali z myślą o chorych miasto-ogród.  Przemyślane otwierające się na cztery strony świata krajobrazowe widoki będzie można podziwiać na spacerze z cyklu „Kobierzyn – Cztery Pory Roku”.

XVII Podgórskie Dni Otwartych Drzwi odbywają się od  22 do 24 września. Jak co roku stwarzają wyjątkową możliwość poznawania i odkrywania Podgórza – rozumianego szeroko, jako prawobrzeżna część Krakowa. Program PDOD oferuje możliwość zwiedzania najciekawszych zabytków Podgórza oraz innych miejsc ważnych dla jego historii, w tym także tych zazwyczaj niedostępnych do szerokiej publiczności. Tym razem Szpital Babińskiego będzie gospodarzem inauguracji, która odbędzie się w piątek 22 września. Natomiast w sobotę 23 września  będzie można skorzystać ze specjalnej oferty zwiedzania.

Małopolskie Dni Profilaktyki Zdrowia to organizowane od kilku lat wydarzenia promujące zdrowie oraz podsumowujące realizowane w Małopolsce programy profilaktyczne finansowane ze środków Samorządu Województwa Małopolskiego. Należy do nich również prowadzony od sześciu lat przez Szpital Babińskiego Program Profilaktyki Depresji „Wyprzedzić Smutek”. W tym roku wiodącym, tematem Małopolskich Dni Profilaktyki Zdrowia jest wprawdzie ratownictwo medyczne, niemniej kobierzyński Szpital włącza się w nie w tym roku na miarę swych możliwości proponując między innymi bezpłatne konsultacje dla osób odczuwających nieustępujący smutek. Oferuje również możliwość zwiedzanie  wystawy „Uważaj na głowę” oraz spacer po zabytkowym zespole szpitalno-parkowym. Będzie można zobaczyć jak osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego opowiedziały o swoim chorowaniu leczeniu i zdrowieniu. Zwiedzanie zespołu szpitalno-parkowego to spacer ukazujący założenie urbanistyczne, historyczne budynki oraz opowieść o dawnej i współczesnej psychiatrii.

 

PROGRAM WYDARZEŃ ZWIĄZANYCH

Z EUROPEJSKIMI DNIAMI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO,

MAŁOPOLSKIMI DNIAMI PROFILAKTYKI ZDROWIA

I XVI PODGÓRSKIMI DNIAMI DNI OTWARTYCH DRZWI

W SZPITALU BABIŃSKIEGO W KRAKOWIE

 

Piątek 22 września 2017 r.

Inauguracja XVI Podgórskich Dni Otwartych Drzwi.

O godz. 18.00 uczestnicy spotkają się przed Zajazdem pod Kotwicą, ul. Limanowskiego 5, o godz. 18.30 –specjalny autobus z Rynku Podgórskiego zawiezie ich do Szpitala Babińskiego, gdzie o godz. 19.00 w sali teatralnej (w budynku teatru przy centralnym rondzie kobierzyńskiego założenia) przewidziano wystąpienia na temat postaci  dr Władysława Stryjeńskiego – przedwojennego dyrektora Szpitala i prezentację pani dr. Anny Staniewskiejz Politechniki Krakowskiej na temat  założenia parkowego oraz atrakcje – występ znanego z programu „IDOL” – śpiewającego doktora Wojciecha Korzeniowskiego oraz możliwość skosztowania słynnej kobierzyńskiej szarlotki.

Zob. Tekst na temat związków dr. Władysława Styh=jeńskiego z Podgórzem pióra pana dr Damiana Leszczyńskiego

Władysław Stryjeński i Podgórze

Sobota 23 września

W ramach Małopolskich Dni Profilaktyki Zdrowia, Szpital Babińskiego proponuje

od 11.00 zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Uważaj na głowę” (budynek nr XIV – wejście od tyłu po obejściu budynku od strony parkingu, po schodkach w dół). Zwiedzanie odbywać się będzie  w 15-to osobowych grupach

UWAGA: wejście co godzinę od 11.00 do 15.00 na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych w sobotę (16.09) – w godz. 9.00 – 15.00 oraz od  poniedziałku  do piątku (18–22.09), w godz. 12.00 – 17.00 w Bistro „Gotujemy” – dawne „Sezony” przy ul. Limanowskiego 16. Podobnie wejściówki obowiązują na spacer o godz. 15.00.

– bezpłatne konsultacje dla osób odczuwających nieustępujący smutek w ramach Program Profilaktyki Depresji „Wyprzedzić Smutek”, także od 11.00 do 15.00 po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym lub e-mailowym 12 652 44 69, maciej.bobr@babinski.pl.

– oprowadzanie po zabytkowym zespole szpitalno-parkowym w Kobierzynie o godz. 15.00 (zbiórka prze budynkiem teatru) z bezpłatnymi wejściówkami do odebrania tak samo, jak w przypadku zwiedzania wystawy „Uważaj na głowę”.

Zapraszamy