Festiwal twórczości bezpretensjonalnej „Sami z siebie”

 

FESTIWAL „SAMI Z SIEBIE”

PRZEGLĄD SZTUKI BEZPRETENSJONALNEJ

  Festiwal „Sami z Siebie przegląd sztuki bezpretensjonalnej” to cykl wydarzeń o charakterze artystycznym, promujących zarówno działania w zakresie, filmu i teatru, sztuki plastycznych i rękodzieła, arteterapii i  psychiatrii. Formuła festiwalu zakłada oprócz pokazów filmowych, przeglądu spektakli teatralnych również, warsztaty. To również spotkanie sztuki uprawianej przez profesjonalistów z tą tworzoną przez pacjentów w ramach arteterapii. Takie spotkanie to szczególnego rodzaju dialog uznanych i nieznanych. Kreacje twórców osobnych, którzy nie posiadając profesjonalnego artystycznego wykształcenia, nierzadko obojętni wobec konwencji, stylów i mód, mają bowiem własne, indywidualne – osobne stylistyki  – nie mniej ciekawe i wartościowe. Celem festiwalu jest z jednej strony promowanie sztuki i kultury w szerokim znaczeniu, a także kształtowanie odbiorcy świadomego, aktywnego, otwartego na odmienność i różnorodność świata, na przełamywanie kulturowych i społecznych stereotypów. Festiwal realizowany jest od 2013 roku. Z uwagi na swoją otwartą i wyjątkową formułę  ma szanse stać się wydarzeniem artystycznym nie tylko bez pretensji ale i bez precedensu. W ramach festiwalu będzie można zobaczyć:

  • Spektakle prapremierowe będące płaszczyzną do dyskursu o otaczającej rzeczywistości, które  poprzez włączenie Pacjentów Szpitala w działania twórcze mają oddziaływanie terapeutyczne.
  • Przegląd  spektakli powstałych w sezonie 2013/2014 w ramach arteterapii i w Teatrze Hothaus.
  • Twórczość  artystyczną  osób zagrożonych wykluczeniem przez swoją chorobę.
  • Szpital jako miejsce przyjazne, otwarte na drugiego człowieka.

Ponadto w ramach Festiwalu prezentowane będą najciekawsze prace literackie stworzone przez Pacjentów oraz  film fabularny zrealizowany z ich udziałem. 22 i 29 czerwca zaplanowane zostały wycieczki z przewodnikiem po kompleksie parkowo – szpitalnym organizowane w ramach cyklu Cztery Pory Roku, który przygotowywany jest raz na kwartał wraz ze Stowarzyszeniem Podgórze PL. Wyjątkowe miejsce w ramach Festiwalu miało upamiętnienie 72. rocznicy eksterminacji pacjentów szpitala 23 i 24 czerwca 1942 roku.

 

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA      KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA      KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

 

W ramach festiwalu odbywać się będą w również warsztaty dla mieszkańców Krakowa, prowadzone przez terapeutów Szpitala.   W poniedziałek 23 czerwca w galerii Centrum Aktywizacji Twórczej i Zawodowej z udziałem Dyrektora Stanisław Kracika  miał miejsce wernisaż wystawy prac Pacjentów Oddziału Sądowego 2A i 3A , która przygotowała pani Dobromiła Olewicz-Cieślak – Arte terapeuta Oddziału.

 

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA       KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA     KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

 

 

Festiwal to  próba demitologizacji czy destygmatyzacji miejsca, postrzeganego jako zamknięte i niedostępne, a  nawet przerażające. Otwarcie Szpitala dla publiczności, jako miejsca ważnego dla kultury, tworzy  nową przestrzeń publiczną, służącą nie tylko tym, którzy tu czasowo przebywają  lub odwiedzają go okazjonalnie, a wszystkim mieszkańcom Krakowa.  Jest to ważne szczególnie dla mieszkających na okolicznych osiedlach, warto bowiem przypomnieć, że w tej części Krakowa nie ma teatru, ani żadnego większego ośrodka działań twórczych.

Organizatorami Festiwalu byli Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa babińskiego, zwłaszcza grupa terapeutów zajęciowych i arteterapeutów oraz Fundacja Teatralna Hothaus, dzięki której goście mogli zobaczyć wiele wspaniałych przedstawień teatralnych .

Program Festiwalu: SAMI Z SIEBIE harmonogram